Mądra regeneracja – krótki zestaw porad

Trening bez odpowiedniej regeneracji jest niepełny. Gdy pomimo wymagających treningów nadal nie widzimy poprawy powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, czy dajemy naszemu ciału odpocząć. Co jest jednak najważniejsze w regeneracji?

Podstawą regeneracji jest odpowiednia dieta. To, w jaki sposób rozłożymy sobie nasze posiłki i co będzie się na nie składać stanowi niezwykle ważną kwestię. Dobrze jest przygotować sobie jedzenie jeszcze przed treningiem i zaraz po jego zakończeniu wykorzystać pojemnik z wartościowym daniem. Dlaczego? Wszystko przez mięśnie, które w tym potreningowym czasie są bardzo chłonne i potrafią dobrze wykorzystać składniki, które im dostarczamy. Najlepiej radzą sobie z tym przez 1-1,5h po treningu. Kończąc trening pamiętajmy przede wszystkim o proteinach i szybkowchłanialnych węglowodanach. Istotne są również produkty mające właściwości przeciwzapalne. Takie działanie mają m.in. wiśnie oraz ostre przyprawy.

Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność. Decydując się na regularne posiłki i wyrzekając się słodkości czy fast foodów pamiętajmy, że od czasu do czasu można sobie pozwolić na małe odstępstwa od normy. Cheat meal działa bowiem nie tylko na nasz żołądek, ale i na psychikę. Przemyślane wyjątki mogą wpływać na nas pozytywnie, szczególnie gdy zazwyczaj bardzo kurczowo trzymamy się zasad.

Jedzenie to jednak nie wszystko. Istotne jest także to, w jaki sposób będziemy nawadniać nasz organizm. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że w tym wypadku najlepiej jest postawić na wodę. Jest ona wyjątkowo ważna dla tych, którzy trenują. Brak wystarczającej ilości wody oznacza dla nich jedno – ubytek tkanki mięśniowej. Dzieje się tak pod wpływem kortyzolu, którego z powodu braku wody może być w naszym organizmie coraz więcej.

Muscular Man Drinking A Water Bottle

Regeneracja oznacza również czas na sen i odpoczynek. Zarwanie jednej nocy nie jest jeszcze problemem. Problem pojawia się, gdy regularnie nie pozwalamy swojemu organizmowi odpocząć, a czas na sen skracamy do czterech czy pięciu godzin. Osiem godzin snu, o których najczęściej się mówi, nie jest żadnym wymysłem. Stanowi czas, w którym nasze ciało może pozwolić sobie na wejście w fazę snu głębokiego, a organizm przeprowadza wiele procesów regeneracyjnych. Poza tym brak snu oznacza również problemy ze zdrowiem, które wcześniej lub później mogą się pojawić.

Nie zapominajmy także o przerwach. Regularne treningi są oczywiście bardzo ważne, ale chwila przeznaczona na odpoczynek również może się okazać istotna. Tworząc kilkutygodniowy plan treningowy warto zatem znaleźć dni, w które będziemy odpoczywać.

_dsc4548

 

Co zrobić, aby zregenerować się bezpośrednio po treningu? Pomocna może się okazać kąpiel. Gdy nasze ciało jest rozgrzane warto nie sprawiać mu kolejnych problemów i zrezygnować z gorących kąpieli. Zamiast tego lepszy będzie letni prysznic. Postawmy także na masaż, w którym pomóc nam może m.in. żel chłodzący REFITNER. Dzięki niemu możemy zyskać sporą dawkę świeżości oraz niezwykle przyjemne uczucie chłodu.

refitner

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły