Trudny wybór sprężarki

Sprężarki tłokowe przydają się w różnych sytuacjach. Wykorzystać je można zarówno w motoryzacji, jak i medycynie czy produkcji. Czym różnią się od siebie jej poszczególne modele?

To co wyróżnia pomiędzy sobą sprężarki to z pewnością moc i ich wielkość. Pomimo tych odmienności sposób działania się jednak nie zmienia. Najstarszy i tym samym najczęściej spotykany rodzaj sprężarek to kompresory tłokowe. Można jednak wyróżnić kilka ich rodzajów. Występują one bowiem w wariantach jedno i dwustopniowych oraz olejowych i bezolejowych. Poszczególne modele mogą mieć inną liczbę cylindrów, a także przedstawiać inny ich układ (małe kompresory tłokowe mają pionowe cylindry ułożone w kształcie litery v).

Co oznacza, pojęcie jednostopniowa sprężarka? Tak naprawdę chodzi o to, że ma ona mniej skomplikowaną budowę. Działa ona na zasadzie posuwistych ruchów tłoka w cylindrze, a to przekłada się na zwiększenie ciśnienia gazu wewnątrz. Jej konstrukcja jest natomiast bardzo zbliżona do konstrukcji zwykłej pompy tłokowej.

Sprężarka tłokowa o o dwustopniowej zasadzie działania jest wyposażona w dwa rodzaje cylindrów – niskiego i wysokiego ciśnienia. Mimo wszystko to właśnie tego typu konstrukcje spotykamy najczęściej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pozwala ona na znacznie wydajniejszą pracę.

Inny, wspomniany wyżej podział to urządzenia olejowe i bezolejowe. Kompresory tłokowe smarowane olejem pracują wyłącznie przy smarowaniu ciśnieniowym, lub rozpryskowym. Bezolejowe modele są zbudowane z pierścieni węglowych, lub wykonanych z PTFE. Ścianki cylindrów i tłoka mają natomiast małe kanaliki albo specjalne uszczelki i to właśnie one nie pozwalają na przedostawanie się oleju. Kompresor tłokowy bezolejowy często jest wykorzystywany min. w laboratoriach medycznych, czy gabinetach stomatologicznych. Małe kompresory służą do napędzania np. silników elektrycznych.

To, jak pracuje sprężarka określa jej wielkość. Wyraża się ją natomiast w stosunku ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego. Wielkość tę nazywamy stosunkiem sprężania. Do diagnozowania ewentualnych nieszczelności (np. między tłokiem i cylindrem) w urządzeniu służy pomiar ciśnienia sprężania. Wszelkie nieprawidłowości świadczą o uszkodzeniu i rozszczelnieniu układ

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły