Z muchą zawsze elegancko

Mucha to taki element męskiego stroju, który nadaje szyku i sprawia, że cała stylizacja nabiera klasy. Dobranie odpowiedniej muchy nie jest jednak takie proste jak może nam się wydawać. Nie chodzi tutaj tylko o kolor czy kształt, ale i o to jacy jesteśmy oraz co do nas pasuje

Niegdyś pod szyją wiązano chusty, które miały imitować kokardę. Z czasem chusty te stawały się coraz mniejsze. W końcu zastąpiły je ozdoby, które dziś nazywamy muchami. Ich forma pozostaje niezmienna od końca XIX wieku. Co ciekawe, na początku mucha służyła do utrzymania koszuli na miejscu, dlatego była elementem codziennego stroju. Dopiero później zaczęła być kojarzona
z elegancją. Jednym z najsłynniejszych koneserów much w historii był Winston Churchill. Granatowa muszka w białe groszki była jego znakiem rozpoznawczym.

Nie każda mucha jest taka sama. Wyróżnić można np. muchę typu butterfly, która charakteryzuje się zwężeniem w miejscu wiązania węzła. Sprawia to, że jej skrzydełka znacznie się rozszerzają. Uzyskujemy wtedy efekt skrzydeł motyla. Kolejny typ muchy nazwany został batwing. Ona nie ma już takiego zwężenia, a to sprawia, że jej skrzydełka są węższe. Daje to wrażenie prostej, wąskiej poziomej linii na szyi. W obu wersjach skrzydełka muchy są prosto zakończone. W przypadku zakończenia trójkątnego mamy do czynienia z muszką typu diament.

O muszce nie mogą zapomnieć osoby ubierające frak lub smoking. Stosując się do zasad należy pamiętać, że frak idealnie komponuje się z białą muchą, a smoking z czarną. Idąc na oficjalną uroczystość dobrze jest zainwestować w gładką muchę, która wykonana będzie z jedwabiu.

Muchy towarzyszą panom coraz częściej także w stylizacjach codziennych. Wykonane z różnych tkanin, m.in. bawełny, wełny a nawet dżinsu, występują w wielu kolorach i wzorach. Dobrze sprawdzają się zarówno w zestawach koordynowanych, jak i bez marynarki, np. z kardiganem, dżinsową kurtką czy ramoneską – to, do czego ją dobierzemy, zależy wyłącznie od naszego indywidualnego stylu. Nie bójmy się niestandardowych połączeń – czasami mucha w kratkę może pasować nawet do swetra w paski. Pamiętajmy jednak, że nosząc muszkę ze swetrem wyciętym w serek dekolt musi być odpowiednio głęboki tak, by muszka mogła bez trudu się w nim zmieścić.

Fani much powinni też wiedzieć o tym, że nie do każdej koszuli one pasują. Ważne uroczystości zobowiązują nas do tego, aby założyć koszulę z niewidoczną listwą zapięciową, a więc taką, w której nie będzie widać guzików. Na co dzień można sobie jednak nieco pofolgować. Muszki zakłada się do kołnierzyków wykładanych, jakie posiada większość koszul. Rogi kołnierzyka powinny tworzyć dla muchy ramę i delikatnie spod niej wystawać. Im większy kołnierz, tym mucha powinna być większa (i odwrotnie). Właściwie dobrze jest zachowywać również w stosunku do szerokości klap w marynarce. Zakładając muchę do typowo casualowej koszuli warto zwrócić uwagę na to czy jej kołnierzyk nie jest zbyt miękki – w takim towarzystwie muszka nie zaprezentuje się najlepiej.

Istotne jest również dostosowanie wielkości muchy do twarzy. Końce powinny znajdować się mniej więcej na wysokości zewnętrznych kącików oczu.

Źródło: 38 PR

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły