Love Letters to the Muse: nowy kalendarz Pirelli

Love Letters to the Muse, kalendarz Pirelli na rok 2023 stworzony przez Emmę Summerton, został zaprezentowany w muzeum sztuki współczesnej Pirelli HangarBicocca w Mediolanie. Australijska fotografka zadedykowała 49-te wydanie The Cal™ swoim muzom – wszystkim kobietom, które prowadziły ją w poszukiwaniu inspiracji oraz w dokonywaniu wyborów jako artystki i osoby.

Emma Summerton to piąta kobieta stojącą za aparatem dla Pirelli po Sarah Moon w 1972 roku, Joyce Tenenson w 1989 roku, Inez Van Lamsweerde w kalendarzu 2007 (z duetu Inez i Vinoodh) oraz Annie Lebovitz w 2000 i 2016 roku. W tym roku sama Emma Summerton wraz z reżyserem Carlo Alberto Orecchią zadbała o scenariusz filmu prezentującego Kalendarz 2023.

„W Kalendarzu chciałam wrócić do etymologicznego korzenia słowa „muza”. Muza pierwotnie reprezentowała źródło, nie tylko inspirując, ale także posiadając talenty literackie, naukowe i artystyczne” – wyjaśnia Emma Summerton, dodając, że: „fascynują ją kobiety, które robią niezwykłe, kreatywne rzeczy, kobiety, które, poczynając od mojej matki, inspirowały mnie przez całe moje życie i całą moją karierę. Ludzie, od których wiele się nauczyłem: pisarze, fotografowie, poeci, aktorki i reżyserzy. Moim pomysłem było uczczenie tych niezwykłych kobiet i stworzenie świata, w którym będą je reprezentować”.

Na Kalendarz Pirelli 2023 składa się 28 zdjęć 14 talentów przedstawionych w marzycielskim stylu, który jest charakterystyczny dla prac Emmy Summerton. W doborze modelek nie ma nic przypadkowego. Każda z nich ma bliskie pokrewieństwo z archetypem Muz, w które miały wcielić się na planach sesji zdjęciowych w Londynie i Nowym Jorku, zrealizowanych w czerwcu i lipcu tego roku. „W moich zdjęciach granica między rolą odgrywaną przez modelki a tym, czym naprawdę są, nie jest jasno określona, a wszystko łączy się ze sobą, tworząc zdjęcia, które wybrzmiewają magicznym realizmem” — wyjaśnia fotograf.

Posługując się przykładem Ginewry Van Seenus, która jest nie tylko supermodelką, ale także fotografką; Lauren Wasser jest modelką, ale także sportowcem; Ashley Graham, która wcieliła się w postać aktywistki w Kalendarzu, znana jest ze swojej postawy pozytywnego odbioru własnego ciała; Precious Lee odegrała rolę narratorki, ponieważ uwielbia pisać scenariusze i powieści.

Przeglądając Kalendarz Pirelli 2023 w kolejności zobaczymy:
Lila Moss, the Seer;
Guinevere van Seenus, the Photographer;
Adwoa Aboah, the Queen;
Karlie Kloss, the Tech Savant;
Sasha Pivovarova, the Painter;
Lauren Wasser, the Athlete;
Emily Ratajkowski, the Writer;
Cara Delevingne, the Performer;
Bella Hadid, the Sprite;
Kaya Wilkins, the Musician;
Precious Lee, the Storyteller;
He Cong, the Sage;
Adut Akech, the Dream Catcher;
Ashley Graham, the Activist.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły