Jak zachować porządek w warsztacie?

Praca w warsztacie nie idzie Ci tak, jakbyś chciał? Ciągle tracisz czas na niepotrzebne szukanie narzędzi, śrubek i innych akcesoriów? Najwyższy czas, abyś zadbał o uporządkowanie swojego miejsca pracy. Warsztat będzie miejscem funkcjonalnym i praktycznym, jeśli zadbasz o jego odpowiednie wyposażenie i aranżację. Od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Postaw na praktyczną i prostą aranżację

Niezależnie od tego, czy Twój warsztat jest wydzieloną strefą w piwnicy lub garażu, czy stanowi osobne pomieszczenie, regały warsztatowe stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Ich otwarta konstrukcja zapewnia Ci łatwy dostęp do przechowywanych na nich przedmiotów. Ponadto wybór wysokich – najlepiej do samego sufitu – modeli pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń w warsztacie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze regałów?

Przede wszystkim wybieraj regały wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Nierzadko będziesz przechowywać na nich ciężkie i ostre elementy, które mogłyby skaleczyć i uszkodzić regały z płyty pilśniowej. Znacznie lepszym wyborem będą regały metalowe z półkami z płyty MDF. Zwróć uwagę, czy metal wykorzystany w regałach jest odpowiednio zabezpieczony przed korozją. W warsztatach znajdujących się w garażu czy piwnicy najczęściej panuje podwyższona wilgotność powietrza.

Regały warsztatowe powinny także cechować się dużym maksymalnym obciążeniem. Wiele elektronarzędzi czy elementów konstrukcyjnych jest ciężka. Samo pudełko z gwoździami potrafi ważyć całkiem sporo. Dzięki regałom odpornym na duży ciężar bez ryzyka przechowasz na nich wszystkie potrzebne w warsztacie przedmioty.

Uporządkuj narzędzia i drobne akcesoria

Regały warsztatowe mają konstrukcję otwartą, co oznacza, że składają się z samych półek. Jak przechowywać na nich drobne akcesoria, których z pewnością masz sporo w swoim warsztacie? Wykorzystaj do tego skrzynki na narzędzia.

Produkty te mogą mieć różny rozmiar, jednak zawsze cechują się doskonałym wykorzystaniem przestrzeni. Składają się z różnych przegródek, mniejszych i większych pojemników, dzięki czemu z powodzeniem możesz przechować w nich np. wkrętarko-wiertarkę i zestaw bitów. Wszystko będziesz mieć zamknięte w jednej, praktycznej skrzynce. Bardzo często skrzynki narzędziowe wyposażone są w uchwyt, który ułatwia ich transport. Możesz zatem łatwo przenosić narzędzia w obrębie warsztatu, a nawet zabierać je ze sobą w inne miejsce.

Skrzynki pozwolą Ci przechować i posegregować wszystkie gwoździe, nakrętki, bity, śrubokręty i inne drobne akcesoria. Możesz je wygodnie poukładać na regale i podpisać, dzięki czemu szybko odnajdziesz odpowiedni przedmiot.

Aby praca w warsztacie przebiegała bez zbędnych przestojów, sprawnie i szybko, zadbaj o porządek w swoich narzędziach i akcesoriach. Wyposaż swój warsztat w regały wykonane z trwałych materiałów. Dzięki nim każde narzędzie i materiały znajdą swoje miejsce. Do przechowywania drobniejszych akcesoriów wykorzystaj skrzynki narzędziowe. Dzięki nim w Twoim warsztacie w końcu zapanuje porządek i ład.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły