Życie handlowca

Każdego dnia mamy do czynienia z procesem kupna lub sprzedaży. Dzieje się to na przykład wtedy, gdy chcemy przekonać kogoś do swoich racji lub „sprzedać” swoje umiejętności potencjalnemu pracodawcy. Takie codzienne potyczki to jednak niewielki wstęp do tego, jak naprawdę może wyglądać życie handlowca. Czy każdy się jednak nadaje do takiej pracy? 

Kluczem do tego, aby sprzedać coś na dobrych warunkach jest dobry pośrednik. Taki, który przy pomocy swoich umiejętności będzie w stanie przekonać kupującego, że trafił na najlepszą okazję w swoim życiu. Nie chodzi tu jednak o pretensjonalne wymuszanie na kimś zakupu, a o posiadanie odpowiedniej wiedzy i wykształcenia, aby przekazać jak najwięcej prawdziwych informacji dotyczących danego produktu. Dodatkowo istotna jest także uprzejmość, wytrwałość i zmysł ekonomiczny.

Handlowiec, czyli kto?

Handlowiec, czy inaczej profesjonalny sprzedawca, to osoba pośrednicząca w sprzedaży artykułów bądź usług konkretnych firm. Przeważnie posiada on wykształcenie adekwatne do branży, w której pracuje. Handlowcami zostają zazwyczaj inżynierowie, znający się na konkretnym segmencie. Ta praca nie opiera się na przechadzaniu się od domu do domu i przedstawianiu oferty. Handlowiec reprezentuje firmę, jest świetnym mówcą i specjalistą w swojej dziedzinie. Doskonale zna techniki sprzedaży, sposoby skutecznego prezentowania produktu oraz posiada rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Handlowcy reprezentują różne branże, między innymi zaawansowane technologie, telekomunikację, konsulting, urządzenia techniczne, służbę: zdrowia, elektrotechniczną czy też budowlaną. Oznacza to, ze ten zawód ważny jest dla naprawdę wielu różnych dziedzin, a więc każdy, kto chciałby zostać handlowcem ma szerokie pole do popisu.

Będę dobrym handlowcem!

Dobrze, ale jak to zrobić? Trzeba przede wszystkim wykazywać pewne cechy i umiejętności. Wszystko po to, aby sprzedaż była satysfakcjonująca, a praca dawała efekty. Trzeba pamiętać, że handlowcy bezustannie mają kontakt z klientem, dlatego rozwijanie kompetencji miękkich jest równie ważne.

Handlowiec nie może pracować, jeżeli nie zna perfekcyjnie swojego produktu lub usługi. Musi on mieć merytoryczną wiedzę, aby jak najlepiej przybliżyć kupującemu działanie i zastosowanie sprzedawanej rzeczy. Tu oczywiście szczególnie ceni się wykształcenie techniczne. Ważne, aby także być pewnym tego, o czym się mówi. Pracując z ludźmi nie można także zapomnieć o empatii i zdolnościach komunikacyjnych. Otwartość, miła aparycja oraz pozytywne nastawienie jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Trzeba wiedzieć jak poprowadzić rozmowę, aby cały proces poszedł po naszej myśli. W tym celu konieczna jest znajomość technik sprzedażowych i negocjacyjnych. Wykorzystanie sprawdzonych metod z pewnością podnosi rezultaty i pozwala lepiej się wykazać. Mówienie to jednak nie wszystko. Trzeba także wiedzieć, czego oczekuje nasz klient, a więc uważnie go słuchać. Pamiętaj, że on potrzebuje być wysłuchany i chce zobaczyć, że angażujesz się w jego oczekiwania.

Wiesz co chcesz osiągnąć? Jeżeli tak to przyda się do tego determinacja. Przedstawiciel handlowy nie może zrażać się porażkami, czy gorszym dniem. Zamiast tego powinien być stale nastawiony na osiągnięcie sukcesu. Będziesz musiał się wykazać czasami sporą cierpliwością, bo klienci bywają naprawdę różni.

Do tego dochodzi oczywiście stres, a raczej umiejętność radzenia sobie z nim. Praca handlowca nieodzownie związana jest z presją czasu i napięciem. Trzeba sobie z nimi dobrze radzić i przy okazji odpowiednio nastawiać się do swoich obowiązków.

Czas nie zawsze sprzyja w tym zawodzie, dlatego trzeba go dobrze rozplanować. Nie pozwól, by z powodu braku czasu, któryś z klientów poczuł się zaniedbany lub pominięty. Sprawne wyznaczanie celów i planowanie poszczególnych etapów jest szybką drogą do osiągnięcia sukcesu.

Źródło: Triple PR

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły