Zadania biznesowe

Życie w biznesowym gąszczu wiąże się z wykonywaniem wielu niechcianych zadań. Jakie to zadania? To na przykład regularne sporządzanie raportów czy sprawozdań. Muszą je tworzyć zarówno osoby prawne, jak i organizacje bez osobowości prawnej, ale stosujące zasady rachunkowości 

Czas na sprawozdanie

Ten obowiązek wspomniane osoby muszą spełniać raz w roku. Należy go sporządzić w oparciu o wzory z załączników ustawy o rachunkowości. Istotne jest jednak to, że tego rodzaju raporty powinno się składać do 3 miesięcy po upływie dnia bilansowego. Organ zatwierdzający musi natomiast zatwierdzić go do 6 miesięcy od dnia bilansowego.

Dokument podpisuje osoba upoważniona, a więc zazwyczaj księgowy oraz szef całej organizacji. W organizacji jest więcej osób u władzy? Sprawozdanie powinno zatem zawierać podpisy całego zarządu. Co ważne, jeżeli szefostwo zmieniło się w czasie roku obrotowego to nie musi brać odpowiedzialności za ten czas, w którym rządził firmą ktoś inny.

Gdzie z nim pójść?

Firmy widniejące w Krajowym Rejestrze Sądowym muszą złożyć sprawozdanie finansowe właśnie w rejestrze sądowym. Do tego dorzucić należy jeszcze odpis uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, sprawozdanie z działalności firmy, a w przypadku gdy sprawozdanie było badane – opinię biegłego rewidenta.

Takie sprawozdanie składa się w terminie 15 dni po zatwierdzeniu sprawozdania. Do tego dochodzi jeszcze to złożone w urzędzie skarbowym. Dokument należy dostarczyć wraz z raportem oraz opinią osoby badającej poprawność sporządzonego sprawozdania, bilansem, rachunkiem przepływów finansowych i zestawieniem zmian w kapitale. Termin złożenia sprawozdania w tym wypadku wynosi 10 dni od momentu zatwierdzenia przez zarząd.

Co tam napisać?

W raporcie biznesowym należy zawrzeć bilans, rachunek zysku i strat oraz informacje dodatkowe. Jeżeli dana firma podlega badaniu, trzeba także dołączyć zestawienia zmian w funduszu, natomiast jeśli występują fundusze inwestycyjne, konieczne jest dodanie zestawienia zmian w aktywach netto i rachunku przepływów finansowych.

Czym jest informacja dodatkowa? Zawiera ona wstęp do sprawozdania finansowego i wszystkie dodatkowe wyjaśnienia. To, co można tam zawrzeć dokładnie opisuje ustawa o rachunkowości.

W sprawozdaniach dane liczbowe muszą być przedstawione w złotówkach i groszach lub wyłącznie w złotówkach. Mogą być one przedstawiane także w zaokrągleniu do tysięcy złotych. Pod warunkiem oczywiście, że nie zmieni to spojrzenia na sytuację majątkową całej organizacji.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły