Jeszcze lepsze wyświetlacze

A gdyby tak wyświetlacze były jaśniejsze i jeszcze większe? Spokojnie! Pracują już nad tym polscy fizycy. Chcą oni wytwarzać ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny. Co więcej, nowe urządzenia będą jeszcze tańsze niż te, do których mamy dostęp teraz

Dwóch polskich naukowców postanowiło stworzyć nową przezroczystą warstwę przewodzącą prąd. Jest to projekt dr. inż. Filipa Granka i dr. Zbigniewa Rozynka. Chcieliby oni, aby ta technologia mogła zostać użyta przede wszystkim w elektronice, zwłaszcza w produkcji ciekłokrystalicznych wyświetlaczy LCD, cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz ekranów dotykowych. Ten projekt ma też ulepszyć wydajność tego rodzaju produktów, a także zmniejszyć ich cenę. Wygląda zatem na to, że cały projekt wiele zmieni w dotychczasowym spojrzeniu na technologię.

Dzisiejsze ogniwa i wyświetlacze zawierają pierwiastek ind, który kryje się pod postacią tlenku indowo-cynowego. Bardziej znany jest jako tzw. przezroczysta elektroda. Niestety, nie do końca spełnia on swoje zadania, gdyż poprzez utratę właściwości, która ma miejsce podczas jego ciągłego wyginania, nie wpisuje się w potrzeby rynku.

Ważnym argumentem jest także to, że jego cena jest wysoka, a także zmienna. Co więcej, globalne zasoby znajdują się w większości w ręku Chin. Nowość, którą proponują nasi naukowcy ma uniezależnić producentów od chińskiego monopolu, a także sprawić, by ceny urządzeń zawierających ten pierwiastek spadły.

Fizycy chcą, aby linie przewodzące miały poniżej 1 mikrometra. W tym momencie wypracowali oni już takie mające od 1 do 5 mikrometrów. Wszystko jest zatem na dobrej drodze. Warto zauważyć, że standardowy druk nanomateriałów pozwala w tym momencie na uzyskanie linii przewodzących, które mają od 50 do 100 mikrometrów.

Prace badawczo-rozwojowe umożliwiły już kontrolowanie procesu drukowania linii przewodzących kilkudziesięciokrotnie mniejszych niż obecnie dostępne na rynku.

Naukowcy zapewniają, że jest to przełomowa technologia i myślą już o sprzedaży licencji na technologię, która zostanie opatentowana.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły