Jaguar D-Type 1955-2018

Po 62 latach od zjazdu ostatniej sztuki z taśmy montażowej powraca ikona brytyjskiej motoryzacji: Jaguar D-Type. W Warwickshire powstanie tylko 25 sztuk, bo dokładnie tylu nie zrealizowano podczas pierwszej produkcji w 1955 roku.

Takich powrotów zwykle nie oglądamy. A jednak, w weekend, podczas targów Salon Retromobile w Paryżu Jaguar obiecał, że zbuduje dla swoich klientów auto dokładnie takie, jak budowano w połowie XX wieku. I to nie byle jakie auto, ale D-Type, czyli jeden z najbardziej klasycznych sportowych pojazdów marki z dzikim kotem na masce.

Jaguar D Type 2

Warto pamiętać, że D-Type to bolid, który przez trzy lata z rzędu (1955-1957) wygrywał legendarny wyścig Le Mans ze swoim 6-cylindrowym silnikiem XK. Rzecz w tym, że z planowanej serii 100 sztuk wyprodukowano jedynie 75 aut. Dlatego właśnie w Jaguar Land Rover Classic podjęto decyzję o dokończeniu produkcji.

Choć będą to auta zupełnie nowe, to na wskroś stare. Powstaną według oryginalnej specyfikacji, a klienci mogą jedynie wybrać, czy chcą wersję z 1955 roku czy z 1956, z nieco inną karoserią. Wyjściowym prototypem jest ten z 1956, z charakterystycznym przedłużonym przodem i płetwą z tyłu.

Podobnie jak w latach 1955-1956, wszystkie 25 egzemplarzy powstanie w Coventry. Otrzymają takie same detale wykończeniowe, jak te z oryginałów. Fizycznie będą nie do odróżnienia od tych D-Type’ów, które jeszcze pokazują się na zlotach i wystawach aut klasycznych. Poza tym, że będą zupełnie nowe, rzecz jasna.

Zdjęcia dzięki uprzejmości marki Jaguar

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły