Zawód: profiler

„Zawód: profiler” to polska seria dokumentalna produkcji CBS Reality, której gospodarz – Jan Gołębiowski, jeden z najlepszych polskich profilerów, przybliża tajniki swojej pracy i zabiera widzów za kulisy śledztw prowadzonych w sprawach prawdziwych i głośnych zbrodni popełnionych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W 2. odcinku serii przedstawiona zostanie historia sprawy z 1990 roku dotycząca tajemniczego zgonu kelnera z Katowic. Emisja w poniedziałek, 10 czerwca o 22:00.

22 października 1990 roku pewien katowiczanin po powrocie z urlopu znalazł we własnym mieszkaniu zwłoki przyjaciela. Nieżyjący 38-latek miał pilnować i doglądać lokum pod nieobecność właściciela. Gdy mężczyzna wracający z wakacji nie mógł otworzyć drzwi wejściowych, postanowił je wyważyć. Po wejściu do mieszkania zastał w nim straszny bałagan. Kilkukrotnie wołał imię swego przyjaciela, lecz nie usłyszał odpowiedzi.

Gdy wszedł w głąb lokalu, nie spodziewał się tego, co zobaczył. Na podłodze w salonie między piecem, a wersalką leżały skrępowane i nagie zwłoki jego przyjaciela. Denat był przywiązany do krzesła, na szyi miał ręcznik, a na nim zaciągnięty przewód elektryczny.

Właściciel mieszkania niezwłocznie zawiadomił policję, która po przybyciu na miejsce zbrodni rozpoczęła działania. Policyjni technicy zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych – odciski palców, czerwień wargową znalezioną na szklance i liczne ślady biologiczne. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że 38-latek zmarł z powodu uduszenia. Policjanci podejrzewali, iż denat zginął podczas randki, która wymknęła się spod kontroli. Nieżyjący mężczyzna pracował w jednej z katowickich restauracji jako kelner, był także gejem, czego nigdy nie ukrywał. Śledczy wywnioskowali, że mógł w czasie pracy kogoś poznać i przyprowadzić go do mieszkania. Po dokładnych oględzinach miejsca zbrodni okazało się, że z lokalu zginęło kilka rzeczy należących do właściciela, między innymi: skórzany płaszcz, buty i sweter. Co ciekawe, w mieszkaniu znaleziono buty, kurtkę i koszulę, które nie były własnością ani denata ani jego przyjaciela.

Wytężone śledztwo trwało do stycznia 1991 roku. Przeprowadzono szereg działań i w pełni skorzystano z ówczesnych metod kryminalistycznych, które jednak nie przyniosły rozwiązania. Przesłuchano także kilkunastu świadków. Bezskutecznie. Mimo zebranych śladów i postawionych przez śledczych hipotez, nie udało się wykryć sprawcy i śledztwo zostało umorzone.

W 2007 roku śledczy z zespołu tak zwanego „Archiwum X”, działającego przy Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, powrócili do sprawy. Dzięki rozwojowi technik kryminalistycznych mieli szansę na rozwikłanie tajemnicy tej zbrodni. Zwrócili się także z prośbą o pomoc do policyjnego profilera – Jana Gołębiowskiego, który miał przygotować profil nieznanego sprawcy. Ekspert po zapoznaniu się z aktami sprawy postawił trzy hipotezy. Po pierwsze – śmierć 38-latka była spowodowana nieumyślnie, po drugie – mężczyzna został zamordowany z premedytacją, po trzecie – umarł na skutek praktyk autoerotycznych. Która z nich się sprawdziła i kto stał za tajemniczą śmiercią kelnera z Katowic? Tego będzie można dowiedzieć się z 2. odcinka serii „Zawód: profiler” już 10 czerwca o 22:00 tylko na kanale CBS Reality.

Na premierowe odcinki kryminalnego serialu dokumentalnego „Zawód: profiler” zapraszamy w każdy poniedziałek o 22:00.

Więcej informacji o kanale:

http://www.cbsreality.tv/domowa.php

https://www.facebook.com/CBSRealityPolska

***

Kanał CBS Reality jest nieprzewidywalny jak samo życie – pokazuje losy tych, którzy mają dobre serca, tych o prawdziwie czarnych charakterach, aż po zupełnie wyjątkowe i nietypowe osobowości. Kanał prezentuje pełne emocji seriale dokumentalne, które z jednej strony wstrząsają, ale również inspirują i motywują.

CBS Reality w swoim portfolio posiada szereg produkcji własnych, które dają możliwość dokładnego wglądu w głośne sprawy prawdziwych zbrodni. Do oryginalnych produkcji CBS Reality zaliczają się takie programy, jak „Matki morderców”, „Mordercy w koloratkach”, „Morderczy stalking”, „Kto zamordował Melanie?”, „Nastoletni mordercy”, „Ława przysięgłych: nowe spojrzenie”, „Spisane krwią”, „Morderstwo na kliknięcie”, „Na tropie randkowego mordercy”, „Głos mordercy”, czy najnowsza seria „Tropami zbrodni”. W czerwcu 2019 roku odbędzie się premiera pierwszej polskiej produkcji własnej CBS Reality „Zawód: profiler”.

CBS to jeden z najstarszych i najbardziej docenianych producentów i dystrybutorów telewizyjnych posiadający jedną z największych bibliotek rozrywki telewizyjnej na świecie. CBS jest powszechnie znaną i zaufaną marką, dla której jakość ma największe znaczenie.

Zawód_profiler 01

Piotr Sztompke
Polecamy

Powiązane Artykuły