YELLO: Faceci z talentem

Choć zespół YELLO został założony pod koniec lat 70. to dopiero w 2016 roku po raz pierwszy wystąpił na żywo. Wtedy pojawiła się też kolejna, trzynasta, płyta duetu

38 lat temu dwóch mężczyzn, Boris Blank i Carlos Peron, postanowiło założyć zupełnie nowy zespół. W 1979 r. dołączył do nich jeszcze jeden – Dieter Meier. Pięć lat później zespół na nowo stał się duetem, a to za sprawą Perona, który postanowił poświęcić się karierze solowej. Prawdziwy sukces tej formacji miał jednak dopiero nadejść. Tak faktycznie się stało. W 1988 r., gdy słuchacze mieli okazję poznać utwór „The Race”. Do hitów tego bandu zaliczyć można również piosenki „How How” czy „Oh Yeah”.

Co ciekawe, zespół nigdy nie występował na żywo. Muzycy po blisko czterech dekadach postanowili jednak zaskoczyć swoich fanów i pod koniec października wystąpili w Berlinie. – Wraz z decyzją by zagrać pierwszy w dziejach grupy koncert otworzyliśmy nową epokę YELLO – podsumowuje Dieter Meier.

Otwarcie wspomnianej nowej epoki YELLO zbiegło się w czasie z kolejną, trzynastą już płyta grupy. „TOY” to 14 nowych piosenek przesyconych brzmieniem legendarnych albumów szwajcarskiego duetu; brzmieniem, które na początku lat 80. dadaistycznymi kolażami, latynoskimi rytmami i rewelacyjnym samplingiem Borisa Blanka zrewolucjonizowało muzykę elektroniczną. Jak wszystkie najlepsze płyty YELLO, „TOY” to płyta zabawna, elegancka i super-nowoczesna zarazem. Album powstał w Yello Studio w Zurichu, a w jej nagraniu udział wzięli również: Fifi Rong (śpiewa w utworach „Kiss the Cloud”, „Dark Side”) Malia (jej głos usłyszymy w  utworach „Cold Flame”, „Starlight Scene”, „Give You The World”) Heidi Happy (śpiewa w utworze „Dialectical Kid”) i Jeremy Baer (gitary we wszystkich utworach).

Źródło: UNIVERSAL MUSIC POLSKA

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły