Wielka moc przebaczenia

Czy wrogowie mogą zostać serdecznymi przyjaciółmi? Historia tego młodego Japończyka pokazuje, że to nie tylko możliwe, ale i wysoce prawdopodobne. Potrzebna jest jednak moc przebaczania, której na szczęście nie zabrakło ocalałemu z ataku na Hiroszimę 

Był 6 sierpnia 1945 roku. Ten dzień zaczął się jak każdy inny. Młody Japończyk Shinji Mikamo pracował na dachu swojego domu. Jego dom znajdował się natomiast zaledwie 1200 metrów od punktu zerowego eksplozji bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Był to pierwszy atak jądrowy w dziejach ludzkości. Ci, którzy ocaleli mieli wielkie szczęście. Nie każdy z nich jest jednak taki jak wspomniany Shinji Mikamo. Co go wyróżnia? To, że nigdy nie widział w amerykańskiej armii agresora. Jakimś sposobem potrafił spojrzeć na te sprawy znacznie szerzej, pomimo iż podczas wojny zmilitaryzowany rząd Japonii sprawował ścisłą kontrolę nad umysłami japońskiego społeczeństwa.

Spuścizną po Shinjim Mikamo opiekują się trzy jego córki. Jedna z nich, dr Akiko Mikamo, napisała również książkę „Odrodzić się z popiołów. Niewiarygodna historia młodego Japończyka, który cudem przeżył pierwszy atak jądrowy w dziejach ludzkości.” Dzięki niej, każdy człowiek może poznać historię człowieka, który wykazał się niezwykłym przebaczeniem oraz miłością do drugiego człowieka. To on przypomina również światu, że nawet najwięksi wrogowie mogą stać się w końcu przyjaciółmi.

Nie da się ukryć, że wielką rolę w przypadku tego Japończyka odgrywają jego dzieci, które dbają o to, aby historia ich ojca nie zaginęła. W sposób szczególny zabiega o to wspomniana Akiko Mikamo. Już w dzieciństwie obiecała sobie, że gdy dorośnie będzie pracować na rzecz obrony człowieczeństwa, a także pokoju na świecie. Po ukończeniu wydziału pedagogiki na Uniwersytecie Hiroszimskim zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobyła – między innymi – tytuły doktora psychologii w zakresie psychologii klinicznej w California School of Professional Psychology w San Diego oraz Executive Master in Consulting and Coaching for Change w instytucie INSEAD, a także odbyła studia podoktoranckie w zakresie psychofarmakologii klinicznej w Alliant International University.

Źródło: Prószyński Media

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły