Włosy jako atrybut męskości

Zdrowe i zadbane włosy to nie tylko domena kobiet. Panowie również chcą wyglądać dobrze i przede wszystkim równie dobrze się czuć. Na ich pewność siebie wpływa m.in. stan ich włosów. Stąd też przerażenie, które pojawia się zaraz po tym, gdy zauważą u siebie pierwsze oznaki łysienia

Jak wynika z raportu „Męska głowa do kontroli”, włosy są bardzo ważne dla mężczyzn. Tworzą bowiem cały ich wizerunek i wpływają na samopoczucie każdego z panów. Wyniki pokazują, że co piąty mężczyzna uważa włosy za atrybut męskości. Według panów, zadbana fryzura świadczy o wizerunku (prawie 26%). Włosy dodają Polakom także uroku, urody i atrakcyjności (prawie 20%), sprawiają, że jest się bardziej męskim i przystojnym (ponad 17%), a także wpływają na bycie atrakcyjnym w oczach pań (ok. 7%).

Łysienie to problem niezwykle częsty. Pierwsze oznaki łysienia zauważa od 2 do 5 panów. Im starsza grupa wiekowa tym znacznie więcej można spotkać łysiejących mężczyzn. Na to czy tracimy włosy czy tez nie może wpływać wiele czynników. Do najważniejszych z nich, które sprzyjają łysieniu można zaliczyć stresującą pracę, brak ruchu i odpowiedniej diety, a także nadmiar obowiązków.

Da się zauważyć kilka zmian w zachowaniach Polaków w kwestii dbania o swój wygląd. Ciągle jest jeszcze wiele aspektów, w których można coś zmienić. W przypadku łysienia ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Mężczyźni niejednokrotnie zaczynają działać, gdy widoczne są już zakola. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u panów jest łysienie androgenowe. Jego pierwsze objawy zaobserwować może co trzeci mężczyzna w wieku między 25. a 40 rokiem życia i około 60% mężczyzn w wieku około 50 roku życia. W przypadku tego rodzaju łysienia,  najlepiej zatrzymać jego postęp we wczesnym stadium, kiedy jeszcze nie doszło do całkowitej miniaturyzacji mieszków włosowych.

Do łysienia należy podejść kompleksowo. Wczesne objawy tej przypadłości może powstrzymywać dzięki blokowaniu przemian testosteronu w dihyrotestosteron. Dodatkowo ważne jest także wzmocnienie, poprawa ukrwienia, a także odżywienie mieszka włosowego. Nadmiernemu wpadaniu włosów należy przeciwdziałać stosując przede wszystkim odpowiednie działania profilaktyczne. Zbilansowana dieta czy unikanie sytuacji stresowych mogą się okazać w tej kwestii niezwykle pomocne.

Źródło: InnerLook

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły