Urlop mobilny, czyli co zabrać na wakacje

Smartfon stał się centralą naszego życia czy tego chcemy, czy też nie. Podczas wakacji można zapewnić mu odpowiednie wsparcie, by nie zawiódł przez cały urlop i pozwalał cieszyć się wolnym czasem

Według firmy analitycznej IDC w 2016 roku sprzedano w Polsce prawie 8 milionów sztuk smartfonów, czyli o ponad 5 proc. więcej niż w rok wcześniej. Służą nam do pracy, do rozrywki, do komunikacji z najbliższymi i nie tylko. Korzystamy z nich w zasadzie cały rok, nie zapominamy o smartfonach również wtedy, gdy pakujemy się na wakacje. Nic dziwnego, mamy w nich nawigację, przewodniki turystyczne, aplikacje społecznościowe, aparat fotograficzny, nie wspominając nawet o wszystkich kontaktach do znajomych.

Chroń wyświetlacz

Często jednak w podróży nasz sprzęt może się rozładować lub po prostu ulec uszkodzeniu. Lepiej wcześniej zadbać o odpowiednie akcesoria, aby cieszyć się wakacjami, a nie martwić problemami ze smartfonem.

Na początek warto rozważyć zabezpieczenie ekranu przed uszkodzeniami. Dobre hartowane szkło to wydatek zaczynający się już od kilkunastu złotych, a ochroni wyświetlacz telefonu przed rysami czy pęknięciem. Nie musi przy tym obniżać komfortu użytkowania. Lepsze szkła są też olejoodporne, dzięki czemu nawet brudnym lub tłustym palcem możemy dotykać ekranu bez obaw. A w podróży nie zawsze można mieć czyste ręce.

Przenośna energia

Nie ma mowy o przetrwaniu wyjazdu, choćby na „długi weekend”, bez ponownego ładowania telefonu. A co jeśli nigdzie w pobliżu nie ma źródła energii? Kup powerbank, czyli litowo-jonową lub litowo-polimerową baterię, która umożliwi ponowne ładowanie w podróży. Pojemności zaczynają się od 2000 miliamperogodzin (mAh), co zapewni jedno niepełne doładowanie telefonu. Jeśli jednak weźmiesz ze sobą power bank o pojemności ponad 10 000 mAh, możesz liczyć na trzy pełne ładowania (lub jedno ładowanie telefonu i jedno tabletu), a to pozwoli przetrwać nawet cały wyjazd bez dostępu do gniazdka.

Jeśli jedziesz samochodem, pewnie masz gdzie podpiąć telefon. Jeśli jednak masz starszy, nastoletni pojazd, wejścia USB pewnie w nim nie ma. W takim wypadku nie zapomnij o adapterze do zapalniczki, który umożliwi ładowanie telefonu w podróży.

Impreza w telefonie

Wybierając się na urlop ze znajomymi lub rodziną warto pomyśleć o wspólnym słuchaniu muzyki. Przy ognisku, na łódce czy nawet w hotelowym pokoju dobrze mieć ze sobą przenośny głośnik. Raz naładowany może wytrzymywać nawet kilka godzin grania non stop, a dzięki łączeniu poprzez Bluetooth muzykę można wybierać wprost z telefonu. Oczywiście trzeba pamiętać, by hałas nie przeszkadzał innym wokół, ale to zależy już od użytkownika, nie głośnika.

Kijek na szersze plany

Jedni najchętniej wsadziliby je posiadaczom dość głęboko, inni doceniają zalety selfie sticków, czyli wysięgników umożliwiających wykonanie zdjęcia nie tylko sobie, ale też grupie obok czy uchwycenie krajobrazu. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, selfie stick znacznie poszerzy możliwości uchwycenia najpiękniejszych miejsc i wspomnień.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły