Stres w pracy? Badacze polecają gry komputerowe

Na taką wymówkę czekaliśmy całe lata. W końcu czy można lepiej uzasadnić granie na konsoli, PC czy telefonie niż ratowaniem własnego zdrowia? Oczywiście z umiarem, Panowie!

Według zróżnicowanych analiz ponad połowa społeczeństwa (dane ujednolicone dla świetnie zbadanej populacji USA) doświadcza przeciążenia poznawczego związanego ze stresem, frustracją i niepokojem w pracy. Zwłaszcza osoby w zawodach o szczególnym znaczeniu dla życia ludzkiego, jak kontrolerzy lotów czy lekarze, są na to narażeni, a ich przeciążenie może okazać się fatalne w skutkach.

Obserwując coraz częstsze korzystanie z gier – zwłaszcza tych w telefonie – zespół badaczy postanowił ustalić, czy codzienne granie może okazać się efektywnym środkiem walki ze stresem w miejscu pracy. Efekt jest ciekawy: osoby grające dla rozładowania stresu podczas przerwy w pracy okazały się znacząco bardziej zrelaksowane niż pracownicy, którzy tylko siedzieli i odpoczywali.

Badanie zostało opublikowane w branżowym magazynie Human Factors, a oto jego kluczowe założenia: 66 uczestników eksperymentu poddano wyczerpującemu wysiłkowi psychicznemu, a następnie mieli 5 minut przerwy. Podczas tej przerwy część miała możliwość gry w Sushi Cat, podczas gdy pozostali mieli wyciszyć się bez kontaktu z telefonem komórkowym czy innymi urządzeniami. Podczas różnych momentów badania analitycy prosili o ocenę samopoczucia.

Uczestnicy odpoczywający w ciszy czuli się mniej zaangażowani w pracę, przez co pojawiało się u nich zmartwienie. Natomiast osoby biorące udział w „sterowanym relaksie” z użyciem gry wykazywały spadek stresu i niepokoju. Po 5 minutach przerwy wyłącznie osoby grające w Sushi Cat czuły się lepiej niż przed przerwą.

Przewodzący badaniu Michael Rupp z University of Central Florida stwierdza: – Często próbujemy przeć naprzód cały dzień, by wypełnić jak najwięcej swoich obowiązków. Jednak nierobienie sobie przerw może okazać się znacznie mniej produktywne niż oderwanie się na kilka minut co jakiś czas. Powinniśmy planować sobie krótkie przerwy, podczas których zaangażujemy się w dającą nam radość aktywność, taką jak właśnie gry komputerowe.

Źródło: Human Factors / Eurekalert

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły