Sport jest dla każdego

Nasza cywilizacja nie daje nam zbyt wiele czasu na to, aby o siebie zadbać czy uprawiać którąkolwiek z dyscyplin. Sport i aktywność fizyczną zostawiamy dla tych, którzy zajmują się tym zawodowo. Ruch dotyczy natomiast każdego. Każdy ma też prawo, a nawet obowiązek, aby oddać się aktywności i zatroszczyć się o swoje ciało, a tym samym o zdrowie. 

Ruch powinien być nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Nie chodzi tutaj o życie zgodnie z aktualnymi trendami czy modę na bycie fit, ale o nasze zdrowie i samopoczucie. Wszyscy potrzebujemy aktywności, a wiek, płeć, wykonywany zawód czy miejsce zamieszkania nie mają tutaj nic do rzeczy.

Możemy nie decydować o tym, jak wygląda biuro, w którym pracujemy, a także gdzie powinniśmy spędzać przerwę na lunch. Mamy natomiast prawo decydować o tym, co robimy po pracy lub w weekendy. Co więcej, ten wybór oddziałuje na nasze zdrowie i kondycję całego organizmu. Mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt, karnet do wykorzystania w klubach sportowych lub siłowniach (niejednokrotnie fundowany przez firmę) możemy zdziałać z naszym ciałem cuda. Z tych wszystkich atrybutów najważniejsze są jednak nasze chęci. Bez nich nie będziemy w stanie się przełamać i po raz pierwszy pójść pobiegać, wejść do siłowni, wskoczyć do basenu czy po prostu zrobić sobie długi spacer.

Po co ćwiczyć? Wspomniane zdrowie czy idealna sylwetka to tylko jedne z wielu powodów. Krótki trening, trwający np. 20 minut, może nam pomóc rozładować stres, rozluźnić mięśnie i stawy, dotlenić organizm, a także dać nam radość. Nie zapominajmy też o endorfinach, które gwarantują nam radość i uśmiech po wysiłku.

Health and fitness

O ile nie chce nam się wstać z kanapy lub nie wiemy jak powinniśmy wygospodarować chwilę wolnego czasu na trening to z łatwością przychodzi nam satysfakcja, gdy zakończymy już ćwiczenia. Już dzięki krótkiemu treningowi jesteśmy w stanie zapobiec bólom kręgosłupa, szczególnie gdy na co dzień spędzamy sporo czasu przy biurku. Ten sam trening sprawi też, że zdecydowanie łatwiej będzie nam się wstawać następnego dnia do pracy. Ćwiczenia pozwalają odnaleźć pozytywne aspekty w wielu działaniach, ale i sprawia, że chce nam się podejmować kolejne inicjatywy. Co więcej, zyskujemy lepsze samopoczucie oraz większą odporność na infekcje.

Skoro już jesteśmy zdecydowani, wiemy, że chcemy się poruszać to musimy również wybrać formę aktywności. Najlepiej gdyby to było coś, co nam się podoba. Jeśli jednak mamy niewiele czasu to bądźmy elastyczni i nauczmy się dostosowywać. Jeśli wiemy, że mamy jedynie 10 minut to zdecydujmy się na przysiady, które angażują dużą grupę mięśni albo skoki na skakance. One pozwolą nam się z kolei porządnie zmęczyć. Poza tym możemy także biegać, robić brzuszki, pompki, podciągać się na drążku, nauczyć się nowego tańca czy odwiedzić w końcu siłownię. Możliwości jest tyle, że każdy z pewnością będzie sobie w stanie dogodzić. Podstawą są jednak chęci.

dsc4548

Sport to zdrowie, ale i o kontuzje łatwo. Nie wolno lekceważyć przygotowania nawet do krótkich i mało intensywnych treningów. Przed każdą sesją należy rozgrzać mięśnie, tylko ciepłe są gotowe wysiłku i wówczas są naprawdę wydajne. Każde obciążenie danej partii powinno zakończyć się stretchingiem, a cały trening częścią relaksującą, zwalniającą tempo oddechu. Nadwyrężone lub obciążone treningiem mięśnie warto dodatkowo schłodzić. Aby sprostać wymaganiom stawianym organizmowi na każdym z tych etapów można pomóc sobie wykorzystując różne preparaty dostępne na rynku. Żel rozgrzewający REFITNER STRONG szybko łagodzi dyskomfort mięśniowy. Po jego zastosowaniu możemy natomiast uzyskać przyjemne uczucie rozgrzania. Żel skomponowany jest z naturalnych składników, które są skierowane na działanie regeneracyjne. Świetnie sprawdzi się on zatem po wymagającym treningu. Dla tych, którzy dopiero wrócili z siłowni dobrym rozwiązaniem będzie również wybór żelu chłodzącego REFITNER.

refitner_mh

Materiał powstał we współpracy z marką Refitner 

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły