Seks po pięćdziesiątce

Panowie! Nie wystarczy regularna kontrola stanu samochodów, które posiadacie. Warto od czasu do czasu zadbać także o siebie i zgłosić się na badania. Szczególnie, gdy wchodzi się w okres andropauzy

Choć o rozrodczości mężczyzn mówi się zdecydowanie mniej niż to ma miejsce w przypadku kobiet to temat jest równie ważny. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia, gdy mężczyzna przekroczy pięćdziesiątkę, gdyż wtedy seksualność maleje. Nie oznacza to jednak, że w ogóle jej nie ma! Aby jednak jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem należy regularnie wykonywać podstawowe i rozszerzone badania lekarskie.

Szereg badań naukowych, prowadzonych przez lata, stanowi potwierdzenie tezy mówiącej, że zmiany zachodzące u mężczyzny po ukończeniu pięćdziesiątki można powstrzymywać. Często mogą być one jednak sygnałem ostrzegawczym. Zdarza się na przykład, że zaburzenia erekcji są objawem mającego nadejść zawału serca. Czasem nawet na kilka lat wcześniej. Ich wczesne rozpoznanie może zmienić bardzo wiele w życiu mężczyzny i jego rodziny.
W ostatnim czasie mężczyźni coraz później decydują się na ojcostwo. Często, mając już dorosłe dzieci wchodzą na nowo w rolę ojca, na przykład będąc już po pięćdziesiątce. Mężczyzna w tym wieku nie wykazuje najczęściej jeszcze zaburzeń w sferze rozrodczości (jest dobrze zachowana do 70. roku życia), ale pojawiają się symptomy zmian ogólnoustrojowych – zmiany naczyniowe, w układzie kostnym, w układzie moczowo-płciowym. Przed decyzją o późnym ojcostwie mężczyzna powinien zapoznać się ze stanem swojego zdrowia.

Rozpoczęcie przygody z badaniami powinno nastąpić jeszcze przed wejściem w okres andropauzy. Duże znaczenie ma wykonanie niektórych badań nawet w wieku średnim, kiedy nie ma teoretycznie podstaw do nieprawidłowości. Wcześniej wykonane badania mogą, po kilku latach, być punktem odniesienia, w sytuacji, kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy zdrowotne. Są badania, które powinno się wykonywać niezależnie od wieku.

Badania, które warto wykonać

Na początek jedno z podstawowych, a więc morfologia krwi. To ona pozwala wykryć wiele chorób, np. niedokrwistość czy problemy z krzepnięciem krwi. Obejmuje badania wszystkich rodzajów komórek krwi, więc warto zacząć właśnie od niej.

Jeżeli, któryś mężczyzna nie słyszał jeszcze o badaniu hsCRP to powinien to zmienić. Stanowi ono lepszy niż OB wskaźnik toczącego się stanu zapalnego. Badanie to dodatkowo ma znaczenie jako marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.

Warto zająć się także układem moczowym. Badanie moczu to ocena pracy nerek i pęcherza moczowego, które pozwala na wykrywanie chorób nerek czy zakażeń układu moczowo-płciowego. Dobrze jest je uzupełnić o oznaczenie: mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego i badanie elektrolitów.

Choć cukrzyca bije teraz rekordy, jeżeli chodzi o częstotliwość jej występowania to nadal nie wszyscy są świadomi, że dotyczy ona także ich. Badanie glukozy nie dość, że pozwala wykryć jej obecność to także zapobiec wielu powikłaniom, które są skutkami cukrzycy.

Czas przejść do cholesterolu. Badanie, które dobrze określi jego poziom w organizmie to lipodogram. Pozwala na ocenę ryzyka rozwoju miażdżycy – podstawowej przyczyny chorób krążenia – szczególnie choroby wieńcowej.

Kolejny ważny obszar naszego organizmu to wątroba, w jej wypadku warto postawić na próby wątrobowe. To one pozwolą ocenić funkcje dróg żółciowych oraz samej wątroby.

PSA jest z kolei markerem charakterystycznym dla przerostu gruczołu krokowego lub procesu nowotworowego tego narządu.

Obowiązkowo należy zbadać poziom testosteronu, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za libido i sprawność seksualną. Badanie to jest szczególnie ważne dla mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia.

To tylko kilka z wielu badań, które można przeprowadzić. Warto jednak pamiętać, że ogólny stan zdrowia ma wpływ na seksualność mężczyzn, dlatego tym bardziej należy o niego dbać.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły