Rezygnacja z opieki medycznej – trudna decyzja

Zła sytuacja finansowa sprawia, że rezygnujemy z wielu ważnych spraw. Do tego grona „rzeczy zostawionych na lepsze czasy” niejednokrotnie trafia jednak nasze zdrowie. Kto i w jakich sytuacjach nie decyduje się na opiekę medyczną choć jej potrzebuje?

Z roku na rok coraz mniej osób oszczędza na swoim zdrowiu. Maleje też liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie. Wynika to m.in. ze wzrostu dochodów Polaków, ale i być może z większej świadomości zagrożeń.

W roku 2016, z powodu braku środków finansowych stosunkowo najwięcej osób rezygnowało z zakupu leków zaleconych przez lekarza oraz z leczenia zębów (po 7% respondentów i członków ich gospodarstw domowych). Niewiele rzadziej rezygnowano z porad lekarzy specjalistów (6%). Małe grupy ankietowanych zadeklarowały też, że oni sami lub członkowie ich rodzin, ze względu na brak pieniędzy w minionym półroczu, zmuszeni byli zrezygnować z zabiegów rehabilitacyjnych, wizyty u lekarza ogólnego czy protetyka (po 3%). Jeszcze rzadziej wymieniano w tym kontekście niemożność zrobienia analiz i badań diagnostycznych, rezygnację z zakupu środków bądź przyrządów rehabilitacyjnych, korekcyjnych czy leczenia sanatoryjnego (po 2%). Do całkiem już wyjątkowych należały sytuacje, w których brak środków uniemożliwił respondentom poddanie się zabiegom chirurgicznym czy leczeniu szpitalnemu (po 1%).

Na czym polegają oszczędności Polaków w kwestii zdrowia? Przede wszystkim rezygnujemy z lekarstw, które lekarz wypisał na naszej recepcie. Niemalże równie często rezygnujemy z leczenia zębów i płatnych konsultacji specjalistów. Wedle aktualnych badań Polacy najczęściej rezygnują jednak z zakupu środków bądź przyrządów rehabilitacyjnych lub korekcyjnych oraz z leczenia szpitalnego i zabiegów chirurgicznych, a więc tych świadczeń, które w relatywnie największym stopniu wciąż pozostają domeną lecznictwa publicznego.

Nie powinno nas jednak dziwić to, kto najczęściej rezygnuje ze świadczeń medycznych. Na zdrowiu oszczędzają zazwyczaj osoby najgorzej sytuowane oraz źle oceniające własne warunki materialne. Obok ogólnej sytuacji materialnej rodziny i poziomu dochodów, o rezygnacji z wydatków na zdrowie w gospodarstwie domowym w bardzo dużym stopniu decyduje także fakt, czy ktoś się leczy i jak dużo wydaje na to z własnej kieszeni.

Źródło: CBOS

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły