Kofeina dla seksu?

Studenci, którzy mieszają alkohol z zawierającymi kofeinę napojami energetycznymi mają tendencje do przypadkowych, ryzykownych kontaktów seksualnych – wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University at Buffalo

Jak wykazała ankieta dotycząca 648 studiujących osób w wieku od 18 do 40 lat (z czego 47,5 proc. stanowiły kobiety), studenci spożywający alkohol zmieszany z napojami energetycznymi (AmED) częściej uprawiali seks z przypadkowo poznanymi osobami, a podczas tych kontaktów byli zwykle nietrzeźwi.
Niemal co trzecia z badanych, aktywnych seksualnie osób, w ciągu poprzedzającego sondaż miesiąca spożywała AmED. Spośród ostatnio odbytych kontaktów seksualnych 45,1 proc. miało charakter przypadkowy, w 24, 8 proc. odbywały się one w stanie nietrzeźwym, a w 43,6 proc. bez prezerwatywy.
Kierująca badaniami Kathleen E. Miller uważa, ze mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi jest istotnym elementem kultywowanej w wielu kampusach „kultury podrywu”. Jak przestrzega, zawierane pod wpływem alkoholu i środków energetyzujacych przygodne znajomości mogą prowadzić do niepożądanej ciąży, chorób wenerycznych, napaści na tle seksualnym oraz depresji.

PAP – Nauka w Polsce

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły