Pracuj tymczasowo

Czy praca tymczasowa jest naprawdę dobrym rozwiązaniem? Niewątpliwie coś w niej jest! Potrafi optymalizować koszty i zwiększać efektywność firm

Firma nie ustala swoich potrzeb raz na zawsze. Zmieniają się one podobnie jak zmienia się koniunktura. Praca tymczasowa stanowi jednak narzędzie, które pozwala sobie radzić z takimi zmianami. Być może właśnie dlatego jest tak często stosowane.

Gdy firma potrzebuje dodatkowego wsparcia, zwraca się o nie do agencji zatrudnienia, która rekrutuje i zatrudnia pracowników tymczasowych. Firma nie zatrudnia więc u siebie dodatkowych pracowników, a jedynie korzysta z doraźnego wsparcia pracowników tymczasowych. Oznacza to, że cała odpowiedzialność za rekrutację i obsługę administracyjną pracownika, czyli podpisywanie umów, naliczanie wynagrodzeń i urlopów, rozliczanie podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych, leży po stronie agencji zatrudnienia. To duże odciążanie dla organizacji, ale opłaca się z niego korzystać. Szczególnie gdy firma znajduje się w kilku specyficznych sytuacjach. Jakich? Oto one!

Gdy brakuje rąk do pracy

W wielu firmach popyt zmienia się w zależności na przykład od sezonu. Zdarza się to szczególnie w branży spożywczej. W takich sytuacjach dotychczasowi pracownicy muszą uzyskać wsparcie, aby podołać narzuconym im obowiązkom. Dlatego firma bierze pod uwagę pracowników tymczasowych.
W ten sposób organizacja zyskuje szybko dostęp do dodatkowej kadry bez obciążania swojego zespołu, ponieważ to agencja zatrudnienia przejmuje odpowiedzialność za rekrutacje, zatrudnianie i obsługę kadrowo-płacową pracowników oraz związane z tym koszty. Firmy mogą dzięki temu zwiększyć swoją wydajność, a przy tym nie płacić za godziny nadliczbowe wszystkim podwładnym zatrudnionym na stałe.

Posiłki do zadań specjalnych

Im więcej zamówień realizujemy tym więcej zarabiamy. Zdarzają się jednak zamówienia specjalne, dodatkowe, których termin realizacji jest krótki. Oczywiście zadanie trzeba wykonać nawet jeżeli nie ma wystarczającej liczby pracowników. Aby przyspieszyć działania należy wezwać posiłki. Rozwiązaniem jest korzystanie ze wsparcia agencji zatrudnienia, która nie ogranicza się do poszukiwania pracowników wyłącznie na lokalnym rynku pracy, ale korzysta też z regionalnych baz kandydatów.
Agencje zatrudnienia są w stanie zorganizować wspomniane posiłki (nawet w liczbie kilkudziesięciu pomocników) w ciągu kilku dni. Mimo, że wielu z nich mieszka na przykład w dalekiej części regionu. Ważne, by spełniali oczekiwane wymagania.

Od święta do święta

Co rusz zdarzają się jakieś ważne okazje, na których warto się zaprezentować. Mogą to być zarówno święta, jak i akcje promocyjne. Są to momenty, gdy zapotrzebowanie na pracowników wsparcia sprzedaży jest największe. Masz wtedy braki wśród pracowników? Warto skierować się do agencji zatrudnienia. Dzięki temu zyskasz możliwość przeprowadzenia akcji promocyjnej z udziałem doświadczonego i przygotowanego zespołu pracowników (hostess, prezenterów, animatorów itd.), a tym samym rzeczywistego podniesienia sprzedaży danego produktu. Dysponując bazą kandydatów agencja zatrudnienia jest w stanie szybko znaleźć odpowiednie osoby i skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji. W ten sposób firma otrzymuje wsparcie pracowników tymczasowych na czas akcji promocyjnej, unikając przy tym wydatków związanych z procesem rekrutacji, zatrudnieniem i obsługą kadrowo-płacową pracowników.

Pracownicy z nietypowymi kwalifikacjami

Praca tymczasowa nie jest tylko dla pracowników fizycznych. Staje się coraz bardziej popularna także wśród pracowników umysłowych, w tym wykwalifikowanych specjalistów. Ta forma zatrudnienia służy już nie tylko do efektywnego radzenia sobie z wahaniami produkcji i odciążania stałych pracowników, ale też do realizacji specjalnych projektów, wymagających nietypowych kwalifikacji lub umiejętności, np. w firmach związanych z nowymi technologiami. Gdy w firmie pojawia się potrzeba wejścia w nowy obszar działalności lub przetestowania nowych pomysłów, praca tymczasowa daje możliwość przeprowadzenia projektu pilotażowego, bez wysokich inwestycji finansowych. Z kolei dla pracowników to możliwość wyboru najciekawszych zleceń, które są dla nich okazją do rozwoju zawodowego.

Liczba korzyści z zatrudnienia kogoś w ramach pracy tymczasowej jest spora. Co natomiast mają z tego pracownicy? Czy to się im opłaca? Gdy potrzebują zajęcia to faktycznie jest ona dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zdecydują się na tymczasowe zatrudnienie to przysługuje im umowa o pracę tymczasową, która w przeciwieństwie do umów cywilnoprawnych, zapewnia takie świadczenia, jak ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz prawo do urlopu wypoczynkowego.

Źródło: LeasingTeam

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły