Pracodawcy planują kolejne zatrudnienia

Pracodawcy nie zmieniają swojego założenia, nadal chcą tworzyć nowe miejsca pracy. Skorzystają na tym z pewnością pracownicy, znacznie gorzej wyglądać będzie jednak sytuacja poszczególnych firm, które nie do końca wiedzą, jak powinny ich do siebie przyciągnąć i zachować 

Kandydaci, którzy myślą o zmianie pracy mogą już zacierać ręce, nadchodzi dla nich dobry czas. Aż 37% przedsiębiorstw ankietowanych w ramach badania „Plany pracodawców” chciałoby w ciągu najbliższego półrocza zwiększyć zatrudnienie. Jednocześnie tylko 7% podmiotów gospodarczych informowało o zamierzeniach ograniczenia zatrudnienia. Można więc mówić o utrzymaniu dotychczasowej, korzystnej sytuacji dla szukających lub zmieniających pracę – szczególnie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) i przemyśle, gdzie o rekrutacjach wspominało odpowiednio 50% i 43% respondentów.

To nie jedyne dobre wiadomości. Większość pracowników bardzo cierpliwie czekała w minionych trudniejszych latach, powściągając swoje apetyty płacowe. W bieżącym okresie jednak, mając świadomość, że w firmach dobrze się dzieje, wywierają presję na zwiększenie wynagrodzenia. 27% przedsiębiorstw informowało o narastaniu tego zjawiska. Skala ta jest niemal lustrzanym odbiciem planów odnośnie podwyżek pensji. W kolejnych sześciu miesiącach przewiduje je 1/4 firm. Jest to o 1 p.p. więcej niż w minionym kwartale.

Co istotne, pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że głównym powodem zmiany pracy jest niezadowolenie zatrudnionego z otrzymywanej pensji. Kadrowcy potwierdzają natomiast, iż 33% osób odchodzi z firmy właśnie z tego powodu. Co piąta osoba zmienia pracę przez wzgląd na sprawy osobiste (21%) albo plan przejścia na emeryturę (8%). Zdecydowanie rzadziej motywacje dotyczą potrzeby rozwoju (4%) czy awansu (3%).

W związku z takim rozwojem sytuacji i coraz większym zapotrzebowaniem na pracowników, pracodawcy muszą znaleźć sposoby, aby utrzymać przy sobie tych najlepszych. Choć 2/3 badanych stosujących nagrody dla najlepszych zatrudnionych sygnalizowało pozytywne skutki takiej formuły hamowania rotacji to jeszcze lepiej działały szkolenia dla pracowników (wspominało o tym aż 3/4 respondentów). Co ważne, pracownicy spragnieni są uwagi i podmiotowego traktowania: odpływ kadr redukowało budowanie indywidualnych ścieżek kariery (50%), stosowanie awansów poziomych (49%), imprez integracyjnych dla pracowników (46%), a nawet same badania ich satysfakcji (45%) i przyczyn rezygnacji z pracy (35%).

Źródło: Randstad

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły