Polscy programiści wciąż bardzo w cenie

Nie od dziś wiadomo, że zawody informatyczne, szczególnie w programowaniu, są jednymi z najbardziej opłacalnych. Sprawdziliśmy zarobki informatyków w pierwszym kwartale 2018 w raporcie „IT Salaries & Expectations Report 2018”. Programistom żyje się i żyć będzie naprawdę dobrze z racji dużego zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny.

Czym tak naprawdę zajmuje się programista? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Przede wszystkim taka osoba może tworzyć aplikacje lub strony internetowe. Osoba, która włada Javą, JavaScript, .NET, Phytonem czy PHP może liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Według raportu wynagrodzeń informatyk może zarobić średnio 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę lub 12000 zł netto, jeśli zdecyduje się na kontrakt B2B, czyli wystawianie faktur za zrealizowane zadania.

W powszechnym przekonaniu nauka języka programowania, takiego jak Java, jest bardzo trudna i długotrwała. Niekoniecznie jest to prawdą. Oczywiście wymagane są pewne predyspozycje, natomiast podstawowe kompetencje niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie można zdobyć w trakcie kilkutygodniowych szkoleń. „Bootcampy” pozwalają na zdobycie kompetencji w relatywnie krótkim czasie, dzięki czemu proces przebranżowienia się jest znacząco krótszy w porównaniu do tradycyjnych form szkolenia, jak studia podyplomowe.

Programowanie ma też ten plus, że umożliwia pracę zdalną, przynajmniej częściowo. Programiści, którzy decydują się na wykonywanie swojego zawodu poza biurem mogą liczyć na około 8300 – 14000 złotych netto w przypadku kontraktu B2B i 11500 – 16000 zł brutto, jeśli mają umowę o pracę.

Wysokość zarobków w dużych miastach jest zbliżona i przenosiny do Warszawy nie zawsze stanowią w tym wypadku gwarancję wyższej płacy. Wszystko zależy od specjalizacji oraz formy kontraktu. Jeśli chodzi o zatrudnienie na umowę o pracę, na stanowiskach seniorskich na najwyższe zarobki – średnio 15000 zł brutto – mogą liczyć osoby, które wybiorą pracę w Trójmieście.

Warszawa ze średnią 14 000 zł jest na drugim miejscu, a po piętach depczą jej Kraków i Wrocław, gdzie średnia pensja na tych stanowiskach jest o tysiąc złotych niższa. Natomiast, w przypadku kontraktów B2B dla stanowisk seniorskich najwyższe średnie stawki oferowane są w Warszawie. Mowa tutaj o 14500 zł netto. Natomiast, tuż za stolicą znalazły się Kraków i Wrocław, gdzie analogiczne stawki są jedynie o 500 złotych niższe.

Źródło: Newsrn.tv

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły