Podróżnicy w sieci

Rozwój nowych technologii niesie za sobą także nowe możliwości komunikacyjne. Nie trzeba się już martwić o to, w jaki sposób najlepiej porozumiewać się z innymi będąc w podróży, zarówno prywatnej, jak i służbowej. Nie zawsze jednak wiemy, gdzie i w jaki sposób połączyć się z Internetem lub które narzędzie komunikacji wybrać? 

W zależności od tego, jaki środek komunikacji wybieramy, musimy też korzystać z różnych źródeł dostępu do Internetu. W przypadku samochodu trudno liczyć na wsparcie w tym zakresie związane z infrastrukturą drogową. Darmowe Wi-Fi pojawia się czasem przy autostradach lub na parkingach, jednak w dużej mierze nasze możliwości komunikacji ze światem są uzależnione od tego, czy i jaki posiadamy telefon lub smartfon.

Znacznie lepiej jest w przypadku pociągów lub autobusów, tam Wi-Fi jest coraz częściej występującym dobrem. O tym, czy faktycznie występuje przekonamy się z pewnością zaraz po wejściu, gdyż takie rzeczy stanowią zazwyczaj podstawową informację, która zawarta jest na naklejkach lub plakatach zmieszczonych wewnątrz.

Na pokładach samolotów, pomimo obowiązującego zakazu korzystania z telefonów komórkowych, coraz częściej pojawia się możliwość skorzystania z darmowego Wi-Fi. W takiej sytuacji posiadacze smartfonów, choć nie mogą dzwonić, wysyłać, ani otrzymywać wiadomości sms, mogą skorzystać z komunikacji internetowej.

Niezależnie od tego czym podróżujemy naszym największym ograniczeniem może być zasięg. Mapki, które publikują operatorzy poszczególnych firm dają pewien obraz tego, gdzie można się spodziewać słabszego zasięgu. Jednak wszystko to ma charakter orientacyjny. Co więcej, mając zasięg nie zawsze możemy bez przeszkód włączyć transmisję danych. To czy połączymy się z Internetem zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na przykład ukształtowanie terenu.

Raport przedstawiany niedawno przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazuje jednak, że w Polsce jakość usług mobilnych wcale nie jest zła. Istotne jest także to że, stale się ona poprawia.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły