Mój przyjaciel telefon

Posiadanie telefonu komórkowego to w tym momencie sprawa priorytetowa. Osób, które nie mają tego gadżetu jest naprawdę niewiele. Jak jednak z niego korzystamy?

Telefony komórkowe ma aż 91% dorosłych osób: dwie piąte (41%) – ma wyłącznie klasyczne modele, jedna trzecia (35%) – smartfony, a 15% – posiada urządzenia jednego i drugiego typu. Telefony stanowią teraz małe centra informacji, a ich podstawowe funkcje wydają się znikać gdzieś w natłoku nowych aplikacji i zadań.

Nie da się jednak pominąć faktu, że niezależnie od tych nowoczesnych udogodnień, telefon nadal służy 100% użytkowników do rozmów. Ta jego funkcja jest niepodważalna. Ciągle na topie są także wiadomości SMS. Z nich korzysta trzy czwarte posiadaczy. W czołówce mieści się też jedna z nietypowych funkcji jaką jest używanie aparatu fotograficznego. Robienie zdjęć jest tutaj ważniejszą opcją niż korzystanie z budzika lub kalendarza.

Fotografowanie to jedno. Natomiast o wiele gorzej ma się kamerowanie czy rejestrowanie dźwięku. Materiały wideo tworzy 31% osób, a głos nagrywa 13%. Coraz więcej ludzi korzysta z zastosowań internetowych swoich telefonów. Blisko dwie piąte przegląda za pomocą telefonu strony internetowe, ponad jedna czwarta – odbiera pocztę elektroniczną, tyle samo sprawdza też, jaka będzie pogoda. Jedna piąta użytkowników, dzięki swojemu telefonowi sprawdza, co słuchać na jego profilu społecznosciowym.

Jeśli chodzi o funkcje multimedialne, telefony najczęściej służą do słuchania muzyki, radia (33%), rzadziej do oglądania materiałów wideo (20%), grania w gry (18%) czy czytania książek i innych plików tekstowych (9%).

Właścicieli telefonów można z powodzeniem podzielić na trzy grupy. Do pierwszej zaliczymy tych, którzy używają go wyłącznie do takich celów jak wykonywanie połączeń lub wysyłanie wiadomości SMS. W skład tej grupy wchodzi 46% użytkowników. Druga grupa to z kolei 32% właścicieli tych małych mobilnych urządzeń. Oni używają także aparatu fotograficznego i takich aplikacji jak kalendarz czy budzik. Trzecia grupa to 22% osób, które w pełni znają się korzystają z multimediów i Internetu zawartych w telefonie.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły