Do pracy za granicę

Wyjazd za granicę wielu kojarzy się nie z wakacjami a z ciężką pracą. Wiedzą o tym także Polacy, gdyż to właśnie przedstawiciele naszego kraju często pracują poza swoim krajem

Mimo, że od 2008-2010 roku naszych rodaków ubywało poza granicami kraju to w 2014 roku ich liczba zaczęła wzrastać. Wtedy też co szósty badany deklarował, że w ciągu minionych 10 lat pracował za granicą.

Kto wyjeżdża za pracą? Statystycznie częściej doświadczenia migracyjne mają mężczyźni (20%) niż kobiety (13%). W ciągu tej dekady za granicę wyjeżdżały zazwyczaj osoby w wieku od 25-34 lat (30%), nieco mniej jest tych w wieku 35–44 (21%). Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że są to głównie osoby młode i mobilne.

Za granicą pracowały bądź pracują częściej niż przeciętnie osoby legitymujące się wykształceniem zasadniczym zawodowym (20%), a w szczególności robotnicy wykwalifikowani (30%) i niewykwalifikowani (32%). Warto jednak zaznaczyć, że w badaniu brały udział osoby, które aktualnie przebywały w kraju, a więc te, które były akurat na urlopie lub zakończyły już przygodę z emigracją.

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec (40% deklarujących pracę za granicą), Wielkiej Brytanii (25%) oraz Holandii (13%). Część badanych pracowała we Włoszech (6%), Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych (po 4%), Francji, Irlandii (po 3%), Belgii, Danii (po 2%), Szwajcarii oraz Austrii (po 1%).

Bardzo ważne jest także to, ile de facto przebywamy za granicą. Niektórzy jadą tam bowiem wyłącznie na kilka tygodni, a inni zostają na całe lata. Mniej więcej połowa badanych przebywała tam kilka miesięcy, jednak 36% – jeszcze dłużej. Co siódmy ankietowany pracował za granicą najwyżej kilka tygodni.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły