Myślałeś o tym, skąd się wzięły dżinsy?

Wrangler to legenda, jeśli chodzi o odzież dżinsową. Historia marki sięga początków XX wieku. Wszystko zaczęło się od firmy produkującej roboczą odzież dżinsową, Hudson Overall Company, która powstała w Greensboro w Północnej Karolinie w 1904 roku. W 1917 roku Hudson zmieniła nazwę na Blue Bell, a w latach 40. powołała do życia markę Wrangler

W przeciwieństwie do innych oryginalnych amerykańskich ikon, przepis na stworzenie sławnych dżinsów Wranglera nie leży ukryty w skarbcu w Północnej Karolinie. Można go bowiem odnaleźć na naszych dżinsach – od modelu 13MWZ z 1947 roku aż po modele współczesne. Mówiąc najprościej, wszystko sprowadza się do siedmiu unikalnych detali.

PRZEPIS NA IDEALNĄ PARĘ JEANSÓW

Płaskie nity, czyli koniec z porysowanym siodłem

Nity wzmacniają dżinsy w kluczowych miejscach i zapobiegają rozdarciu szwów. Metoda ta jednak zawsze wiązała się z pewnymi niedogodnościami: nity rysowały powierzchnię siodła, tapicerki w samochodzie czy mebli. Płaskie miedziane nity Wranglera „nie drapią” – dokładnie tak, jak obiecywały pierwsze reklamy. Nadają dżinsom subtelne wykończenie: są bardziej przyjazne dla ciała i wszystkim powierzchni, z którymi się stykamy.

Kieszonka na zegarek, czyli Twoje monety są bezpieczne

Na początku swojej działalności Wrangler zatrudnił wytrawnego krawca Bena Lichtensteina do stworzenia kolekcji koszul, dżinsów i kurtek. Jednym z pomysłów „Rodeo Bena” było zaprojektowanie głębszej kieszeni na zegarek o zaokrąglonym, ergonomicznym kształcie. Wylot kieszeni znajduje się wysoko, tuż przy talii i jest w naturalny sposób zabezpieczony paskiem. Tak więc wszystko, co do niej włożymy – klucze, monety, gumę do żucia – na pewno stamtąd nie wypadnie.

Szwy, czyli by jazda była wygodniejsza

Założone brzegi materiału wzdłuż szwów to element charakterystyczny dla odzieży dżinsowej, jednak Wrangler zadbał również o jego funkcjonalność. Brzeg karczka nad tylnymi kieszeniami jest założony do dołu i zabezpiecza portfel przed wypadnięciem, co bardzo się przydaje w niespodziewanych, ekstremalnych sytuacjach. Zakładane szwy zewnętrzne stanowią znak rozpoznawczy większości modeli dżinsów Wranglera. Ponieważ po wewnętrznej stronie nogawek szwy są płaskie, dżinsy te są dużo wygodniejsze podczas jazdy, zwłaszcza na motorze.

Szlufki, czyli dżinsy na swoim miejscu

Model 11 MW – pierwsze dżinsy Wranglera, wyprodukowane w 1947 roku, miały siedem szlufek. Jeśli ktokolwiek nosił kiedyś dżinsy z pięcioma szlufkami, na pewno zauważył, że przesuwają się w talii. Sześć szlufek poprawia nieco komfort noszenia. Ale porządny skórzany pasek przewleczony przez siedem szlufek sprawia, że dżinsy idealnie przylegają do ciała.

Haft „W”, czyli wzmocnione tylne kieszenie

Wprowadzony w 1947 roku haft „W” to dżinsowy odpowiednik oznakowania bydła. Dżinsy Wranglera mają wyhaftowane dwa „W” na tylnych kieszeniach – skrót od „Western Wear” [odzież Zachodu]. Oprócz tego kieszenie mają również poziome szwy w kolorze dżinsu, które łączą je z dodatkową warstwą materiału, wzmacniającą je od wewnątrz. Dżinsy Wranglera to wytrzymałość w każdym calu.

Naszywka, czyli unikalny symbol jakości

Od 1947 roku wszystkie dżinsy Wranglera mają na prawej tylnej kieszeni skórzaną naszywkę. Na początku widniał na niej napis „Blue Bell’s Wrangler Authentic Western Jeans”. Obecnie znajduje się tam tylko nazwa Wrangler – jedno słowo, które symbolizuje wytrzymałą, autentyczną odzież dżinsową najwyższej jakości.

Logo z liny, czyli odzież dżinsowa do zadań specjalnych – od 1947 roku

Ułożone z liny logo Wranglera to jeden z najbardziej kultowych symboli w historii dżinsu. Lina oznaczała działanie: dżinsy Wrangler są przeznaczone dla ludzi aktywnych, którym zależy na swobodzie ruchów i którzy muszą radzić sobie w trudnych sytuacjach. Lina ma wyraźny przekaz: Wrangler to oryginalna amerykańska marka odzieży dżinsowej.

Oczywiście te siedem unikalnych elementów można nadal znaleźć we wszystkich dżinsach Wrangler.

tekst: EksMagazyn

Ela Prochowicz
Polecamy

Powiązane Artykuły