Świadomość rozpoznania może wydłużać życie pacjentów z rakiem płuc

Pacjenci z rakiem płuca którzy znali swoją diagnozę przeżywali zazwyczaj dłużej niż nieświadomi dokładnego rozpoznania – informuje pismo „Psycho-Oncology”.

Chińskie badanie objęło 29 825 osób dorosłych. Mediana czasu przeżycia u pacjentów, którzy znali swoje rozpoznanie wyniosła 18,33 miesiąca w porównaniu do 8,77 miesiąca w przypadku tych, którzy go nie znali.

Jak zauważają autorzy, korzyści dla pacjenta wynikające ze świadomości rozpoznania nowotworu są w niektórych krajach kontrowersyjnym tematem ze względu na kulturę i zwyczaje. W Chinach czynniki kulturowe, społeczne i prawne odgrywają rolę w niepełnym ujawnianiu statusu choroby pacjentom z rakiem. Zwykle lekarze najpierw powiadamiają o zdiagnozowaniu nowotworu rodzinę pacjenta, która ustala, czy chory dowie się dokładnie o stanie swojego zdrowia.

„Chociaż całkowite ujawnienie diagnozy nowotworu może powodować zaburzenia emocjonalne u pacjentów natychmiast po otrzymaniu informacji, przynosi im to korzyści długoterminowe” – powiedział starszy autor, dr Yunxiang Tang z The Second Military Medical University w Chinach.

„W praktyce klinicznej należy zwrócić większą uwagę na szkolenie w zakresie umiejętności komunikacyjnych dla lekarzy oraz wsparcie psychologiczne i edukację pacjentów i ich rodzin” – dodał.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki, pmw/ agt/, PAP Nauka w Polsce

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły