Młodzi duchem

Czym może być młodość ducha? Dla każdego z nas oznacza to coś zupełnie innego, z jakimi odpowiedziami utożsamiają ją jednak Polacy i kto czuje się naprawdę młody duchem?

Definicja młodości ducha może się znacznie różnić w zależności od pokolenia, które musi ją formułować. Jest jednak coś, co spaja te definicje. Dla wszystkich jest to bowiem nastawienie do świata i życia (pozytywne, życzliwe, otwarte, proaktywne). Może się ono objawiać m.in. poprzez aktywny tryb życia, a więc nasze hobby, zainteresowania, przekraczanie własnych barier lub aktywność fizyczną. Ankietowani niejednokrotnie łączą też młodość ducha z radością życia, zapałem i kochaniem życia. Najważniejsze jest jednak to, że badani wcale nie uważają, że młodość ducha skierowana jest wyłącznie do osób w określonym wieku. Uzasadniają to m.in. tym, że kochać można w każdym wieku.

W ostatnim czasie młodość utożsamiana jest raczej ze stanem umysłu, a nie wiekiem. Stąd też tzw. wiek psychologiczny. Termin „młodość ducha” może być utożsamiany właściwie ze wszystkim. Podczas gdy dla jednych będzie ona oznaczała odpoczynek na świeżym powietrzu to dla innych stanowi raczej spotkania z bliskimi osobami. Mimo, że powszechnie życie starszych osób uznawane jest za spokojne, to ich wyobrażenie życia zgodnie z ideą młodości ducha bywa zdecydowanie bardziej nietuzinkowe i wiąże się z ekscytującymi przeżyciami.

Z analiz wynika, że największe różnice między pokoleniami istotne statystycznie zachodzą w postrzeganiu młodości ducha jako robieniu tego, co się chce, niezależnie od tego, czy wypada – aż 35% przedstawicieli najmłodszego pokolenia kojarzy je z młodością ducha, podczas gdy odpowiednio 31% i 24% w średnim i najstarszym pokoleniu. Niezależnie od tego, najwiecej respondentów, bo 25%, uważa, że osoba młoda duchem żyje na 101%. Na kolejnych miejscach znalazło się radosne, aktywne oraz zdrowe życie. Wśród spontanicznych skojarzeń z kochaniem życia wymieniane jest również zdrowie i zdrowy styl życia.

Specjaliści zapewniają że na poczucie młodości ducha może wpłynąć m.in. zdrowa i mądra dieta. To właśnie te czynniki mogą sprawiać, że osoby będące w sile wieku czują się znacznie lepiej niż ci, którzy mają po 20 czy 30 lat.

 – Przepis na mądrą i sprawiającą radość dietę jest bardzo prosty: 4-5 regularnych posiłków, w tym owoce i warzywa, królewskie śniadanie, obowiązkowe nawodnienie organizmu i po prostu pyszne domowe posiłki, które nie będą zatrzymywać naszego metabolizmu i pozwolą cieszyć się w pełni możliwościami naszego ciała – radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy.

Źródło: Hill+Knowlton Strategies

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły