Małe i średnie przedsiębiorstwa już z pieniędzmi

Po środki finansowe sięgnęły kolejne małe i średnie przedsiębiorstwa. Nagrodzone projekty robią wrażenie, a ich twórcy otrzymają 58 mln zł na realizację swoich pomysłów

Do ścisłego grona przedsiębiorstw, które otrzymają dofinansowanie trafiło 13 spółek. Zaprezentowały one innowacyjne pomysły z pogranicza biznesu i nauki, a wsparcie z tzw. „szybkiej ścieżki” umożliwi im ich realizację. Pozwoli to przedsiębiorstwom znacznie mocniej stanąć na nogach przed wejściem na rynek. To jednak nie koniec dofinansowań.

Tegoroczna, a tym samym pierwsza edycja konkursu NCBR wystartowała 4 kwietnia. Nabór wniosków jeszcze się jednak nie skończył. Są one ciągle przyjmowane, a pod koniec każdego miesiąca następuje weryfikacja aplikacji z ostatnich trzydziestu dni i ich ocena przez panele ekspertów. Tak też wyłoniono zwycięskie podmioty z projektami, które NCBR zamierza dofinansować kwotą 58 mln zł.

Wszystkie formalności w tym programie są zredukowane do minimum. Skrócony jest też czas wydawania decyzji. Wszystko po to, aby małe i średnie przedsiębiorstwa chętniej sięgały po wsparcie na innowacje. Cała procedura nie jest skomplikowana, a wniosek można złożyć droga elektroniczną. Ważne jest jednak to, że „szybka ścieżka” wspiera współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a uczelniami czy innymi zespołami badawczymi i na to eksperci zwracają szczególną uwagę.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe czy też prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. „Krajowych inteligentnych specjalizacji”. Poziom dofinansowania sięga z kolei nawet 80 proc. w zależności m.in. od wielkości przedsiębiorstwa.

Do końca roku w ramach wspomnianego programu w ręce małych i średnich przedsiębiorców ma trafić 750 mln zł na nowatorskie projekty. Konkursy są finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły