Liczą się nie tylko pieniądze

Pieniądze to nie wszystko – choć brzmi to banalnie to w rzeczywistości coraz częściej staje się prawdą. Pracownicy nie oczekują jedynie uczciwej zapłaty za wykonywane obowiązki, ale i liczą na pozapłacowe profity. To właśnie nimi coraz częściej przekonuje się do siebie kandydatów

Szefowie firm wiedzą, że muszą dbać o pracowników i starać się mierzyć z ich oczekiwaniami. Stąd też starania o dodatkowe benefity dla nich. Chodzi tu jednak nie tylko o ich uśmiech czy szczęście, ale i o wizerunek organizacji na zewnątrz. Co jednak można zaliczyć do tych najbardziej interesujących i pożądanych profitów pozapłacowych i jak ta sprawa wygląda w branży IT?

W ścisłej czołówce znajduje się przede wszystkim elastyczny czas pracy, który dla zatrudnionych wydaje się odgrywać główną rolę. Poza nim ważna jest również opieka medyczna oraz karnety na siłownię. W związku z tym w branży IT aż 83% pracowników ma możliwość skorzystania z elastycznego czasu pracy. Niewiele mniej, bo 73% zatrudnionych ma również możliwość pracy zdalnej. Z kolei telepraca stanowi rozwiązanie dla 43% pracowników. Na podstawie tych danych można stwierdzić, że branża IT tworzy elastyczne środowisko pracy.

Kto najczęściej korzysta z tych przywilejów? Elastyczny czas pracy ma 71% dyrektorów i liderów zespołów, 49% kierowników i 69% specjalistów. Z zatrudnienia w formie telepracy może korzystać najwięcej liderów zespołów (42%), a najmniej dyrektorów (17%).

Poza wspomnianymi benefitami i ich odbiorcami pozostaje jeszcze kwestia szkoleń oraz osób, które najchętniej biorą w nich udział. Pracodawcy najczęściej oferują tego typu korzyści specjalistom IT. Może z nich korzystać 87% pracowników. Na drugim miejscu znajdują się natomiast zajęcia sportowo-rekreacyjne, które są oferowane 81% pracowników. Większość zatrudnionych ma również dostęp do komputera przenośnego oraz dodatkowej opieki medycznej. Z tych benefitów może korzystać 72% specjalistów IT.

Jest jednak spora grupa benefitów, z których pracodawcy nie lubią korzystać. Niezbyt często oferują zatem programy emerytalne, samochody służbowe czy ryczałt na paliwo. Dostęp do tych świadczeń miało około 1% specjalistów.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły