Ile płacą w Polsce?

Wypłata wypłacie nie jest równa. Wiedzą o tym mieszkańcy różnych miast naszego kraju. Dlatego warto sprawdzić, ile tak naprawdę zarabiają zatrudnieni w Polsce

Zaprezentowane wyniki badań są oczywiście przekrojowe, orientacyjne i stanowią wynik Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń za 2015 rok. Jednak pokazują, że najmniejsze wynagrodzenie otrzymują zatrudnieni w małych miastach, a najwięcej zatrudnieni w stolicy. Oznacza to, że wynagrodzenia w istocie są zależne od wielkości miejscowości, w której pracowali badani.

Na wysokość wynagrodzeń oddziałuje też wiek pracowników. W małych miejscowościach oraz w Warszawie najlepiej zarabiały osoby mieszczące się w przedziale wiekowym 36-40. Średnie i duże miasta to z kolei ludzie powyżej 65. roku życia. Niezależnie od typu miasta, najmniej zarabiały osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia.

Czas na najlepiej opłacane specjalności. W stolicy najwięcej zarabiają ci, którzy pracują w branżach związanych z informatyką (ok. 8500 zł), elektroniką i automatyką (ok. 7500 zł), ekonomią, finansami oraz zarządzaniem (ok. 6 500 zł). Z najmniejszą płacą muszą się jednak pogodzić osoby po studiach polonistycznych, usług dla ludności oraz pedagogicznych. W małych i średnich miejscowościach na prowadzeniu w tej kwestii są pracownicy związani z elektroniką i robotyką. Na największe zarobki w dużych miejscowościach mogą liczyć pracownicy związani z branżą informatyczną.

Jeżeli chodzi o szczeble, na których znajdują się pracownicy to w Warszawie dyrektor lub osoba będąca częścią zarządu może zarobić 2,1 razy więcej niż osoba odpowiadająca mu stanowiskiem w małej miejscowości. Zarabiają oni także o 81% więcej niż pracownicy średnich miast i 42% więcej niż ci z dużych miast będący na podobnych stanowiskach.

W przypadku osób na stanowiskach kierowniczych, pracujący w Warszawie przeciętnie zarabiali więcej od kierowników w małych i średnich miastach o kolejno 80% i 73%. Pracownicy na tym szczeblu zarządzania w dużych miastach otrzymywali przeciętnie ok. 71% tego, co można było zarobić w Warszawie.

Źródło: wynagrodzenia.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły