Przedawniony dług

Miejsc, w których można wziąć kredyt lub pożyczyć sporą sumę pieniędzy nie brakuje. Co rusz pojawiają się organizacje, które tylko czekają, aby wesprzeć nas swoją gotówką. Nie zawsze łatwo jest jednak spłacić te zobowiązania. Może się nam zatem przydać parę informacji na temat tego, o co właściwie chodzi z przedawnieniem

Kiedy dłużnik dowie się, że minął okres przedawnienia, może odmówić regulowania długu. Upływ czasu nie uprawnia jednak wierzyciela do zaniechania roszczeń finansowych w stosunku do dłużnika. Trzeba pamiętać, że wierzyciel powinien mieć pełną świadomość, że zaniechanie jakichkolwiek działań wobec dłużnika może skutkować odmową w uzyskaniu zobowiązania. Z kolei dłużnik wie, że gdy minie ustawowo określony czas, może odmówić uiszczenia należności i nie ponosić z tego tytułu jakichkolwiek skutków prawnych.

Jeżeli dojdzie jednak do postępowania sądowego, sędzia musi rozpatrzeć całą sprawę jakby stanowiła zarzut. Jest tylko jeden warunek, strony w postępowaniu muszą udowodnić, że to zajście faktycznie miało miejsce.

Sąd jednak nie ma obowiązku pouczania stron konfliktu o możliwości wystąpienia takiej sytuacji. Leży to w gestii wierzyciela, który powinien dbać o swoje interesy w taki sposób, aby jak najszybciej uzyskać sporne zobowiązanie. Jeśli jednak dłużnik przekonałby się, że przedawnienie miało miejsce, a uprzednio wywiązał się z zobowiązania, w praktyce zyskuje wierzyciel, ze stratą dla dłużnika. Należy bowiem pamiętać, że zobowiązanie samo w sobie nie ulega upływowi czasu.

Przedawnienie zaczyna się wtedy, gdy mija data wymagalności świadczenia. Termin spłaty mija 1 stycznia? Oznacza to, że 2 stycznia rozpoczyna się przedawnienie.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły