Idzie nowe Bernabeu

Królewscy” poinformowali oficjalnie o wyborze FCC Construcción jako głównego wykonawcy. Do sierpnia 2022 Santiago Bernabeu zostanie przebudowane, poczynając od najbliższych tygodni.

W środę Real Madryt przekazał informację o wyborze najkorzystniejszej spośród ofert zakwalifikowanych do finału przetargu. Za sumę ok. 525 mln € jeden z liderów rynku, FCC Construcción, dokona kompletnej przebudowy stadionu. Ciekawostką jest, że FCC to firma z… Katalonii.

Real pod koniec października zeszłego roku zaprosił do składania propozycji prawie wszystkie wielkie firmy budowlane z Hiszpanii, w tym m.in. Ferrovial czy Acciona, wyłączając jedynie Dragados (ze względów etycznych).

09real1

Oferta FCC została oceniona jako najkorzystniejsza ekonomicznie oraz pod kątem prowadzenia prac równolegle z rozgrywaniem meczów. Klub zapewnia również, że przez cały czas trwania prac mają funkcjonować muzeum, sklep klubowy i wycieczki z przewodnikiem.

Pierwsze roboty tego roku (głównie usuwanie dachu) ruszą tuż po ostatnim meczu sezonu, który odbędzie się 18 maja. Od tego momentu FCC ma 39 miesięcy na doprowadzenie stadionu do ostatecznej formy. Oznacza to, że na starcie sezonu 2022/23 (w sierpniu) obiekt będzie już w pełni funkcjonalny, uwzględniając rozsuwany dach, panoramiczny ekran i nowoczesne technologie multimedialne.

09real4

W nowej odsłonie obiekt pomieści niewiele ponad 80 tysięcy osób. Wyjściowo Real chciał pomieścić ponad 94 tysiące, jednak oczekiwania trzeba było zredukować po skargach mieszkańców. Zaproponowana wyjściowa forma byłaby tak wysoka, że mogłaby odebrać sąsiadom stadionu dostęp do światła słonecznego.

Jednocześnie aż do grudnia 2022 mają potrwać ostatnie prace na zewnątrz obiektu. Bernabeu otrzyma nie tylko efektowną, metaliczną fasadę, ale także parking podziemny w miejscu dzisiejszego pasażu handlowego. Po zachodniej stronie powstanie reprezentacyjny plac, przewidziano też przestrzeń zieloną dla mieszkańców.

To kolejna świetna wiadomość z Madrytu od kiedy miesiąc temu klub dopiął finansowanie dla inwestycji. Projekt wart w sumie 525 mln € (+25 mln € kosztów kredytu) ma być pokryty z wieloletniego kredytu, umożliwiającego bezpieczną i stabilną spłatę. Jednocześnie po przebudowie obiekt ma przynosić nawet o 150 mln € rocznie więcej niż obecnie, głównie dzięki wbudowaniu hotelu oraz sklepów.

09real3a

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły