Nowy stadion dla Polonii Warszawa – oto projekt!

Konkurencja była duża i zacięta. Ostatecznie nagrodzono pięć prac, a wygrali – jak zwykle – JSK Architekci. Firma oczekuje teraz 11,6 mln zł za wykonanie projektu, na podstawie którego ma być budowany stadion.

Po długim oczekiwaniu dziś dowiedzieliśmy się, jaki będzie nowy stadion Polonii Warszawa. Sąd konkursowy docenił 5 z 17 zgłoszonych prac, przyznając trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Poniżej pełna lista:

  • I nagroda: JSK Architekci
  • II nagroda: Open Architekci
  • III nagroda: JEMS Architekci
  • wyróżnienie: Heinle, Wischer und Partner
  • wyróżnienie: ARPA Jerzy Gurawski, Studio GAB, Ski studio

Zwycięską koncepcję stadionu dla Polonii Warszawa opracował krajowy potentat – JSK Architekci. Co ciekawe, dla JSK to swoisty „hattrick”: w Warszawie zaprojektują już trzeci duży stadion po PGE Narodowym i Stadionie Wojska Polskiego.

Co zaprojektowali?

By uszanować trudne założenia konkursowe dotyczące układu przestrzennego i architektury, całość podzielono na trzy bryły: stadion, halę sportową (północny zachód) oraz Centrum Wsparcia Sportu (południowy zachód) Wszystkie utrzymane są w podobnej formie, z lekkimi kolumnadami wyznaczającymi rytm i granice budynków.

nowy_stadion_polonii_warszawa01

Dwa obiekt po zachodniej stronie zaplanowano z wysokością 16 metrów, podczas gdy dominujący stadion jest o 3 metry wyższy. Dzięki temu możliwe było zawieszenie dachu nad historycznym zachodnim frontem stadionu, wpisując go w efektowną „ramę”.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca między frontem a boiskiem, znaczna część funkcji zwykle przypisanych głównej trybunie została przeniesiona do budynku za południową trybuną. Tu znajdą się biura Polonii Warszawa czy zaplecze treningowe dla piłkarzy i innych sekcji. Budynek będzie jednocześnie oferował przestrzenie komercyjne i muzeum klubowe dostępne z poziomu ulicy. Na najwyższym piętrze znajdą się sale konferencyjne z widokiem na boisko.

Bez zwartej fasady, stadion będzie oferował zadaszoną promenadę wokół trybun, umożliwiającą obejście go i przejście do pobliskiego parku. Trybuny o jednolitej wysokości zaoferują 22 rzędy, osiągając pojemność 15,5 tys. widzów. Ma zostać zachowany tradycyjny układ, tj. z sektorem gości na północy i „młynem” na nowej wschodniej trybunie Kamiennej.

nowy_stadion_polonii_warszawa02

Boisko ma pozostać na swoim miejscu przez cały czas, umożliwiając nieprzerwane korzystanie ze stadionu. Zgodnie z zaproponowanym etapowaniem, jako pierwsze miałyby powstać trzy trybuny (północ, południe i wschód), dzięki którym możliwe będzie usunięcie istniejącej zachodniej wraz z jej zadaszeniem już w drugim etapie. Na trzecim miejscu znajduje się hala sportowa, a w etapie czwartym przewidziano budowę Centrum Wsparcia Sportu. Jednocześnie w trakcie trzech ostatnich etapów powstawać będzie trójpoziomowy parking podziemny z miejscem na 775 aut.

nowy_stadion_polonii_warszawa04Ile to będzie kosztować?

Według wstępnych szacunków JSK Architekci, całość uda się zrealizować w założonym budżecie 400 mln zł. Szacunki architektów opiewają na dokładnie 399,9 mln zł, a suma uwzględnia sowite wynagrodzenie dla nich samych w wysokości 11,65 mln zł. Oczywiście ostatnia liczba będzie podlegała negocjacjom z władzami miasta, jednak wydaje się być oszacowana rynkowo – za podobną sumę JSK zaprojektowało podobnej skali kompleks dla Sosnowca.

Sam stadion nie będzie szczególnie drogi. Budowa czterech trybun z zadaszeniem ma kosztować 107,8 mln zł, jednak razem z całkowitą reorganizacją przestrzeni i infrastrukturą suma za dwa pierwsze etapy prac (stadion, rozpoczęcie zachodniego przedpola i parkingu wielopoziomowego) trzeba by zapłacić ok. 189,3 mln zł. Halę widowiskową pracownia wycenia na 98,5 mln zł, a centrum wsparcia sportu na 35,3 mln zł.

Oceniając każdą z powyższych sum trzeba pamiętać, że to wstępne szacunki. Kosztorys inwestorski dopiero przed nami, a jego weryfikacją będą oferty przetargowe. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu cen na rynku budowlanym, przewidziane 400 mln zł może okazać się niewystarczające.

nowy_stadion_polonii_warszawa05

Co trzeba poprawić?

Choć koncepcja JSK Architekci bardzo się podobała sądowi konkursowemu, to w oficjalnej koncepcji pokonkursowej mają być uwzględnione pewne uwagi. W docelowej wersji powinno się znaleźć więcej zieleni i miasto sugeruje również zmniejszenie nasunięcia dachu nad istniejący budynek klubowy. Drobne uwagi dotyczą również hali widowiskowej, jednak te ostatnie nie powinny wpłynąć na koszt prac.

Źródło: Stadiony.net

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły