Daniel Rycharski: „Kreśli alternatywną ścieżkę dla współczesnej Polski”

Społecznik, wrażliwy łobuz, czy po prostu mistrz sztuk wizualnych? Daniel Rycharski, który otrzymał Paszport POLITYKI 2017 spaja w sobie te wszystkie cechy i pokazuje, w jaki sposób można łączyć duchowość z aktywizmem, konserwatyzm z otwartością i prowincjonalizm z europejskością

Jego historia rozpoczęła się w 1986 r. w Sierpcu, gdzie się urodził. Ukończył studia w zakresie grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a następnie doktoryzował się na Wydziale Malarstwa tamtejszej ASP. W czasie studiów tworzył grupę artystyczną Duet ze Sławomirem Shutym.

Po studiach powrócił jednak do rodzinnej miejscowości Kurówko, gdzie mieszka i pracuje. Kiedy zrobiło się o nim głośno? Wszystko zaczęło się, gdy we współpracy z okolicznymi mieszkańcami zrealizował na stodołach, szopach, domach i przystankach autobusowych kilkadziesiąt murali przedstawiających hybrydalne zwierzęta fantastyczne. Wtedy też pojawił się w związku z nim termin „wiejski street-art”. Potem przyszedł czas na kolejne projekty – mocno osadzone w realiach podsierpeckiej wsi: Galeria-Kapliczka, multimedialna instalacja odstraszająca dziki z pól uprawnych, triumfalna brama w stylu metaloplastyki na „150-lecie zniesienia pańszczyzny” itd.

Szczególnie ważny pośród tych projektów okazał się tzw. „Pomnik Chłopa”, który miał grać ze stereotypami na temat polskiej wsi. Od dwóch lat objeżdża on (jak święty obraz) polskie wsie i miasta.

W swoich pracach Rycharski eksploruje także wątki queerowe, pyta o stosunek Kościoła do społeczności LGBTQ. Jak zauważa Karol Sienkiewicz artysta „na nowo odkrył dla polskiej sztuki wiejską społeczność, zmysłowe związki z naturą, rozwijające się poza ośrodkami miejskimi tradycje”. Iwo Zmyślony, który zgłosił kandydaturę Rycharskiego zauważył, że „to społecznik i wrażliwy łobuz, który potrafi połączyć duchowość z aktywizmem. Bez popadania w dydaktyzm czy sentymentalizm kreśli alternatywną ścieżkę dla współczesnej Polski – otwartej na różnorodność, a jednocześnie radośnie konserwatywnej, pogodnie celebrującej własny prowincjonalizm”

Daniel Rycharski spełnia się również jako wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W 2016 roku brał udział w licznych wystawach. Wykonał też na zamówienie rolników zrzeszonych w NSZZ Solidarność „Sztandar Św. Ekspedyta”. Angażując się w działania ruchu Wiara i Tęcza, zaprezentował również dokumentację mszy świętej odprawionej w Przystani Pielgrzyma LGBQT podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

W tym roku otrzymał on Paszport POLITYKI w kategorii „Sztuki wizualne”. W tej dziedzinie nominowali byli również: Alicja Bielawska i Roman Stańczak.

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły