Czas na podsumowanie sytuacji finansowej

Nadchodzi czas wielkich podsumowań, także tych finansowych. Wszystko za sprawą zbliżającego się końca roku. Chcąc przeanalizować swój portfel warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Od czego najlepiej rozpocząć tę przeprawę?

Podsumowując cały miniony rok warto mieć na uwadze przede wszystkim naszą aktualną sytuację i to, jakie mamy możliwości na przyszłość. Musimy być jednak szczerzy i sami przed sobą przyznać, jak radziliśmy sobie w minionym okresie, a więc np. czy wystarczyło nam pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Razem z odpowiedzią na to pytanie pojawi się również kolejna. Dzięki temu dowiemy się również czy do tej pory umiejętnie planowaliśmy wszystkie nasze wydatki. W tym przypadku istotne będzie również to, czy posiadaliśmy fundusz awaryjny, a więc pieniądze na czarną godzinę. Nieprzewidziane zdarzenia związane z dodatkowymi kosztami to np. awaria sprzętów elektronicznych czy naprawa usterek w samochodzie. Nie należy do nich jednak zaliczać kosztów, które można było zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. Ta analiza pozwala również określić, czy dotychczasowy fundusz awaryjny był wystarczający.

Istotne w naszych wydatkach są również te sumy, które każdego dnia przeznaczaliśmy na bieżące wydatki. Wbrew pozorom regularnie prowadzony spis wydatków i przychodów może pokazać nam, jak tak naprawdę ma się nasze konto. Wprowadzenie tego narzędzia może całkowicie zmienić obraz finansów w domu.

Warto też przypomnieć sobie, czy budżet domowy zawsze się domykał. Jeśli nie to znak, że powinniśmy go znacznie lepiej kontrolować. Dokładne przeanalizowanie momentów, w których brakowało nam pieniędzy, pozwoli na uniknięcie takich sytuacji w przyszłym roku.

Pozostaje jeszcze kwestia oszczędności. Dobrze jest określić również i to, ile udało nam się zaoszczędzić. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to kwota na koncie oszczędnościowym powinna odpowiadać założeniom, jakie przyjęliśmy w budżecie. Z kolei jeśli mieliśmy problemy z regularnym odkładaniem pieniędzy, to tym bardziej potrzebna jest weryfikacja budżetu. Być może kwota, którą zamierzaliśmy odłożyć przerosła nasze możliwości, a może oszczędności zniknęły kosztem nieprzewidzianych wydatków?

Znalezienie błędów w kwestii prowadzenia budżetu może się okazać naprawdę istotne. Pozwoli bowiem wprowadzić zmiany, które zaowocują poprawą naszej sytuacji finansowej, a tym samym poprawą sytuacji całego gospodarstwa domowego.

Źródło: Publicis Consultants

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły