Adam Nowak: Stworzył „czarny kwartet” z Zielonej Góry

Początkowo nic nie wskazywało na to, że poświęci się muzyce. Z czasem jednak dźwięki zawładnęły jego światem, a on stał się liderem zespołu Raz, Dwa, Trzy. Kto? Adam Nowak, czyli „Człowiek ze Złotym Uchem”

Adam Nowak urodził się 28 września 1963 r. w Poznaniu. Najpierw ukończył technikum gastronomiczne, a potem studiował pedagogikę kulturalno-oświatową. To właśnie w trakcie studiów pojawił się na scenie po raz pierwszy. Był wtedy jednak aktorem kabaretów takich jak: Drugi Garnitur (1988–1989, kierownik) i Grupy Działań Odurzających – Kibuc. W 1989 r. współpracował z kabaretem Potem.

Rok później, wspólnie z Grzegorzem Szwałkiem, Jackiem Olejarzem i Jackiem Ograbkiem założył zespół Raz, Dwa, Trzy. W zaledwie trzy miesiące po powstaniu formacja wygrała 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, a swój występ podczas wydarzenia muzycy zapowiedzieli: „To czarny kwartet z Zielonej Góry, studenci Wyższej Szkoły Pedagogiki – zespół Raz, Dwa, Trzy”!

adam_nowak_soundeditpress10

To jednak nie koniec muzycznych przedsięwzięć Adama Nowaka. W 1997 r. razem z zespołem stworzył on muzykę do filmu „Historie miłosne” Jerzego Stuhra, za którą w tym samym roku na 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę Polskiego Radia Kraków. Z grupą Raz, Dwa, Trzy nagrał siedem albumów studyjnych.

Pięknym ukoronowaniem pracy tego muzyka jest książka „Trudno nie wierzyć w nic”, która została wydana w 2004 r. Jest to wywiad-rzeka z Adamem Nowakiem (rozmowę prowadził Cezary Sękalski). Rok później na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie artysta otrzymał Nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego za całokształt twórczości. Najnowsza płyta zespołu Raz, Dwa, Trzy koncertowy „Raz, Dwa, Trzy… 25” święci właśnie triumfy na listach bestsellerów.

To nie koniec wyróżnień. Podczas 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Adam Nowak w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną oraz kunszt słowa” otrzymał również statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”.

Źródło: Soundedit

 

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły