Spłacamy pożyczki – tylko jak?!

Ci, którzy chcieliby spłacić pożyczkę przed terminem nie zawsze wiedzą, jak to zrobić, aby się opłacało. Tymczasem wystarczy jedynie znać kilka sztuczek i zabiegów związanych z finansami

Szacuje się, że ponad 15 mln Polaków posiada zobowiązania w bankach czy SKOK-ach. Ciągle rośnie tez liczba tych, którzy zaciągają pożyczki poza bankami. Wyniki raportu w zestawieniu z danymi Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że aż 61% dorosłych Polaków sięga po kredyty znaczna część chce spłacić lub faktycznie spłaca je wcześniej.

Zanim podejmiemy decyzję o pożyczce pieniędzy sprawdźmy wszystkie zapisy umowy. Także te dotyczące możliwości wcześniejszej spłaty. Instytucje udzielające nam kredytu zarabiają na odsetkach naliczanych od całkowitej kwoty kredytu. Umowy z nimi zawierane znacznie się jednak od siebie różnią. Każda z organizacji ma odrębne, wewnętrzne procedury, które dotyczą przedterminowej spłaty należności. Zazwyczaj umowa określa jasno warunki, na których klient ma możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami lub wręcz przeciwnie – spowodować zwrot części opłat.

Jaka jest prowizja za spłatę kredytu przed terminem? Jedno jest pewne – nie może być wyższa niż odsetki, które konsument musiałby zapłacić w czasie pomiędzy spłatą zobowiązania przed terminem a uzgodnioną datą zakończenia umowy.

Co istotne, nie ma jednoznacznej interpretacji przepisów dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, a to oznacza, że nie ma również podobnej interpretacji wiążącej się z proporcjonalnym obniżeniem kosztów. W połowie maja tego roku wspólne stanowisko w tej kwestii zajęli Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy, którzy oświadczyli, iż kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty kredytu konsumenckiego. Przykładowo, jeśli koszty początkowe (opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) związane z rocznym kredytem wyniosły 1200 zł, a został on spłacony po 6 miesiącach, to konsument powinien otrzymać z powrotem 600 zł. Jest to bardzo korzystna dla klienta interpretacja przepisów.

Co jeśli wcześniejsza spłata faktycznie się nam nie opłaca? Nie zawsze chodzi tu o korzyści finansowe. Czasami wcześniejsza spłata pożyczki oznacza dla nas coś znacznie ważniejszego – poczucie wolności. Nawet, gdy na ten cel przeznaczyliśmy wszystkie swoje oszczędności.

Źródło: Publicis Consultants

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły