Kupujemy lampy LED

Z jednej strony ciągle myślisz o tym, ile będziesz musiał na nie wydać, z drugiej szacujesz, jak długo mogą one wytrzymać. Zakup lamp LED to wcale nie jest łatwa sprawa. Kto za kupowaniem a kto przeciw?

Wymieniać czy nie wymieniać?

Nie można nie zauważyć, że lampy LED zużywają najmniej energii elektrycznej – to oczywiście niewątpliwa zaleta. Przeanalizowanie kilku nadchodzących rachunków za zużycie energii powinno być odpowiednim argumentem za tym, że lampy LED szybko się zwracają. Przy prawidłowym użyciu możemy zaoszczędzić 80% zużywanej energii, czyli kilkadziesiąt złotych. Najwięcej wtedy, gdy wymienimy na lampy LED tradycyjne żarówki o dużych mocach. Warto jednak pamiętać, że im dłużej pali się światło tym większa jest oszczędność. Dlatego w pomieszczeniach w których bywamy od czasu do czasu nie opłaca się wymieniać lamp na LED-owe. Wymieniajmy je tam, gdzie dużo przebywamy – pozwoli nam to o wiele więcej zaoszczędzić.

Żywotne lampy

Diody LED pobierają nie tylko mało prądu, ale są też dużo bardziej żywotne. Dobrej jakości diody stosowane w lampach LED mogą świecić do 50 tysięcy godzin, czyli nawet 25 razy dłużej od tradycyjnej żarówki. Trwałość zależy jednak od jakości zastosowanych komponentów i konstrukcji lampy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że markowi producenci nie deklarują aż takiej żywotności swoich lamp LED. Przy wyborze należy kierować się więc zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem. Należy krytycznie podchodzić do produktów, dla których producenci deklarują bardzo długą żywotność, a jednocześnie jest to najtańszy wyrób na półce. Parametr dotyczący trwałości lamp LED często bywa w takich przypadkach zawyżany.

Moc lamp LED

Nic nie dzieje się od razu. Tak też jest z lampami LED. Nie przepalają się one od razu, z sekundy na sekundę. One po prostu miarowo gasną. Strumień świetlny staje się coraz mniejszy, a to oznacza, że jej koniec nieuchronnie nadchodzi. Nie trzeba się przejmować także tym, czy nie powinny być one często włączane i wyłączane. Nie rozpalają się zbyt długo, więc nie stanowi to żadnej przeszkody. To jak mocno będą one świecić zależy jednak od wartości lumenów, a więc miary, którą określa się strumień światła. Lampa LED o wyższej mocy może mieć mniej lumenów, niż lampa LED o mniejszej mocy. Działa to nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych żarówek.

Źródło: Exacto

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły