10 rad dla chętnych na kampera

Jeśli cenisz niezależność, prędzej czy później przyjdzie Ci do głowy wyjazd na wczasy kamperem. O jego zaletach już kiedyś pisaliśmy. Z rodziną czy znajomymi podróż będzie smakować lepiej, a w wyborze celów ograniczy Was jedynie droga i czas. No, może jeszcze pieniądze. Zanim jednak zapadnie decyzja „tak, kamper!”, mamy kilka rad, które warto wziąć pod uwagę.

1. Wypożycz odpowiedni pojazd do swoich potrzeb

Polski rynek pojazdów turystycznych rośnie bardzo szybko i ma coraz więcej do zaoferowania. Znajdziesz na nim głównie samochody, które nie wymagają specjalnego prawa jazdy, a także przyczepy do podczepienia do swojego auta. Gabaryty poszczególnych modeli są jednak bardzo różne, a wraz z nimi różni się i funkcjonalność, i pojemność, i cena.

Szukaj racjonalnie, nie na wyrost. W pierwszej kolejności musisz więc ustalić, ile osób jedzie i oszacować ilość bagażu. Czy chcecie mieć łazienkę na pokładzie, ile kilometrów dziennie chcecie spędzić w trasie. Informacje możesz w razie wątpliwości przekazać firmie wypożyczającej kampery lub wyszukać odpowiedni model samodzielnie online.

2. Koniecznie przeprowadź jazdę testową

Dla wielu osób spora furgonetka lub auto z przyczepą nie są problemem przy prowadzeniu. Miej jednak świadomość, że to zupełnie inny pojazd niż zwykła osobówka bez przyczepy. Dlatego po wyborze odpowiedniego pojazdu, w pierwszej kolejności dostosuj lusterka, fotel i upewnij się, że masz najlepszy możliwy ogląd sytuacji. Potem udaj się… na parking. Cofanie czy parkowanie z większym ładunkiem bywa uciążliwe i zdecydowanie warto to przetestować. Ostatnia rzecz, jakiej chcecie podczas wyjazdu to stres w nieznanym miejscu. Dopiero później rusz na drogę lokalną, a po takim teście – w trasę.

3. Pamiętaj o wysokości

Poza składanymi pojazdami wszystkie przyczepy i kampery są dość wysokie. Na postoju dzięki temu masz komfort i nie boisz się o uderzenie w głowę, ale w trasie łatwo zapomnieć, że jedziesz czymś większym niż zwykle. Ze zmieszczeniem się w tunelach czy pod mostami raczej nie będzie problemu, ale wjazd do fast-foodu typu drive-through czy niektórych garaży podziemnych rozważ z wyprzedzeniem.

4. Spakuj się lekko i w miękki bagaż

Gdy latasz samolotem lub wsiadasz do autobusu, wolisz mieć ze sobą usztywnianą torbę podróżną. W tym przypadku jest jednak ostrożnie: kamper to Twój nowy pokój dzienny i zawsze oferuje sprytne schowki, nie zawsze w standardowych rozmiarach. Miękką torbę łatwiej tam zmieścisz. Nie bierz też przesadnie dużo ubrań – dach nad głową już masz, a w razie chłodu nocą można włączyć ogrzewanie. Podziel się ze współpodróżnymi, kto bierze jakie kosmetyki. Nie musicie wszyscy brać past do zębów czy żelu pod prysznic, w końcu będziecie dzielić tę przestrzeń.

5. Zaplanuj tankowanie z wyprzedzeniem

Kampery są większe – to już wiesz. Nie każda stacja benzynowa została jednak zbudowana tak, by spokojnie manewrować na niej większym autem lub zestawem z przyczepą. Jadąc w trasę najlepiej jest rozplanować postoje na tankowanie, szacując przy tym ilość zużytego paliwa. A kiedy już na stację zajedziesz, jedna osoba powinna wysiąść z auta i pomóc wskazówkami przy manewrowaniu.

6. Zaplanuj trasę możliwie dokładnie

To coś, co i tak zrobisz w głowie zanim jeszcze wsiądziesz: gdzie można by pojechać. Nie myśl tylko o miejscu docelowym, bo nawet najlepsza nawigacja może nie doprowadzić Cię tam bez pomyłek. Warto sprawdzić trasę dojazdową online, umożliwiają to darmowe usługi jak Google Maps. Dzięki temu oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu, a nawigacja będzie dużo prostsza.

7. Nie prowadź za długo

Błędem nowicjuszy bywa zbyt ambitne podejście: trzeba zjeździć jak najwięcej. Tymczasem będziesz prowadzić zupełnie nowy pojazd, jako kierowca będziesz męczyć się szybciej niż zwykle. Warto co parę lub kilka godzin zrobić postój i się rozprostować. W miejscu docelowym lub przy postoju nocnym najlepiej znaleźć też czas na dłuższy spacer lub przebieżkę. Ruch pozwoli Ci się odświeżyć. Najlepiej zaplanować trasę już z myślą o ciekawych miejscach, gdzie można by zajechać co jakiś czas i wykonać jakąś aktywność fizyczną, najlepiej połączoną z rekreacją. W końcu masz odpocząć.

8. Proste przekąski i przepisy

Zatrzymywanie się na posiłek będzie ważne w trasie, ale nie zawsze uda się zsynchronizować apetyt wszystkich uczestników (zwłaszcza podróżując z dziećmi) tak, by wszyscy byli w danej chwili najedzeni. Przydadzą się więc przekąski łatwe do odpakowania i zjedzenia, które nie będą się sypać i kruszyć. Tak, tradycyjne kanapki są doskonałym pomysłem. Podobnie będzie z obiadami. Kampery i przyczepy mają co prawda strefy kuchenne, ale to nie pełna kuchnia. Dlatego najlepiej zaplanuj jak najmniej gotowania. Możesz dla przykładu przygotować lub kupić pesto, a na miejscu jedynie ugotować makaron i podać ze świeżymi warzywami – zajmie Ci to 15 minut, a wszyscy się najedzą. Przenośny grill też będzie doskonałym rozwiązaniem podczas postojów.

9. Zajeżdżaj na kemping

Nie musisz ograniczać się do dedykowanych miejsc dla kamperów podczas podróży, ale raz na jakiś czas może to być konieczne. Zależnie od modelu możesz raz na jakiś czas stanąć przed koniecznością naładowania generatora w pojeździe czy przeprowadzenia innych drobnych prac. Kemping da Ci komfort wykonania tego w spokoju, a do tego wszystkim podróżnym zaoferuje czyste toalety, przestronny prysznic i opcje rekreacyjne.

10. Ubezpiecz się

To Twoja pierwsza podróż kamperem, jedziesz więc w nieznane, przynajmniej w pewnym sensie. Wynajem jest coraz atrakcyjniejszy finansowo, ale to wciąż kosztowny sprzęt. Pamiętaj więc, by upewnić się, jaka jest sytuacja z ubezpieczeniem i w razie braku nie żałuj na ubezpieczeniu. Pewnie przejedziesz trasę bez problemów, czego życzymy, ale czasami lepiej mieć spokojniejszą głowę…

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły