Wzmocniony smartfon – z czym to się je?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że tylko prosty telefon komórkowy, którego na pewno nie można nazwać smartfonem, to urządzenie bardzo wytrzymałe. Jest to stwierdzenie bardzo dalekie od prawdy. Smartfon może być tak samo wytrzymały, jak klasyczny telefon komórkowy. A udowadnia to polski producent: Maxcom.

Komu przyda się wzmocniony smartfon?

Potencjalnych grup docelowych jest bardzo dużo. Na pewno skorzystają z niego budowlańcy oraz osoby, pracujące w trudnych warunkach, które naturalnie zagrażają trwałości urządzeń mobilnych. Można tu wskazać na przykład na aktywności, jakie wykonują robotnicy pracujący na dużych wysokościach lub na osoby, które uwielbiają sporty ekstremalne.

Nowoczesne, wodoszczelne telefony, które są zgodne z normą IP68, to fundament efektywnej pracy także wśród leśników, entuzjastów ASG czy osób, które pracują w ochronie mienia. Podobne sytuacje, kiedy wzmocniony telefon komórkowy może nam się przydać, można wyliczać w nieskończoność.

Dość specyficzną grupą odbiorców takich urządzeń są też służby ratownicze, jak TOPR, GOPR czy strażacy, bez względu na to, czy pracują w Państwowych Strażach Pożarnych, czy w lokalnych OSP.

Wzmocniony telefon w rozsądnej cenie — czy to możliwe?

Tak, zdecydowanie. Co więcej, takie urządzenia ma nasz rodzimy producent i dystrybutor — firma Maxcom, która od wielu lat działa w branży mobilnej. Firma ma w swoim portfolio zarówno klasyczne telefony stacjonarne, jak i telefony komórkowe z klawiaturą, które świetnie sprawdzają się u osób, które nie chcą przestawić się na interfejs dotykowy.

Dobrym przykładem wzmocnionego smartfona, który zapewnia nie tylko bardzo dużą wytrzymałość, ale i bardzo prostą obsługę, jest Maxcom MS507. Urządzenie wyróżnia się też dobrej jakości aparatem głównym, który ma 13-Mpix optykę.

5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS pracuje w rozdzielczości 960 × 480 pikseli. Warto też docenić producenta za zastosowanie wydajnego procesora: MediaTek MT6739, któremu towarzyszą 3 GB pamięci RAM i 32 GB na dane użytkownika. Smartfon działa pod kontrolą Androida 10, który w opinii użytkowników uchodził za jedną z najlepszych wersji oprogramowania do Google.

Jeśli kluczową rolę odgrywa pojemność baterii, to warto spojrzeć w stronę Maxcoma MS572, który kusi ogniwem o pojemności 4100 mAh. Po stronie atutów trzeba też odnotować duży, czytelny wyświetlacz, który ma przekątną wynoszącą aż 5,7 cala (1520 × 720 pikseli).

Właśnie takie telefony dual SIM są bardzo cenione przez społeczność. Zwykle spełniają one szereg rygorystycznych norm, nie kosztują zbyt wiele, a na dodatek cieszą zastosowaniem wielu rozwiązań, które sprawiają, że korzystanie ze smartfona staje się o wiele łatwiejsze, prostsze.

Co zagraża naszym smartfonom?

Lista jest bardzo długa. Problematyczny może być nawet upadek z niewielkiej wysokości, na przykład z kieszeni. Klasyczne urządzenia, które nie są w żaden sposób wzmocnione, często w takiej sytuacji łapią pajączka na ekranie, co naraża nas na dodatkowe koszty.

Wysoko na liście zagrożeń plasuje się też pył oraz woda. Żaden wzmocniony telefon nie może obejść się bez normy IP. Wysoko ceniony jest zwłaszcza standard IP68, który zapewnia pełną odporność na zanurzenie do głębokości co najmniej jednego metra przez pół godziny.

Warto docenić też obecność wyspecjalizowanego standardu MIL-STD-810G, którego używa się między innymi w armii Stanów Zjednoczonych. Tylko najlepsze i najtrwalsze urządzenia, które w opinii wojskowych, poradzą sobie w ekstremalnie trudnych warunkach, mogą spełnić rygorystyczne założenia tej normy.

Wiele niezależnych testów wykazało, że najbardziej narażone na uszkodzenia moduły, to wyświetlacz oraz boczne ramki urządzenia. Byłoby więc dobrze, gdyby ekran był dodatkowo wzmocniony: na przykład szkłem ochronnym z rodziny CorningGorilla Glass. Wyprofilowanie bocznych ramek także zmniejsza ryzyko uszkodzenia wyświetlacza.

Jakie dodatkowe cechy powinny spełniać wzmocnione smartfony?

Bez względu na to, czy jest to telefon dla ratownika, podróżnika czy telefon na budowę, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że kluczową rolę odgrywa jak najdłuższa żywotność smartfona na jednym cyklu ładowania. Oznacza to, że ogniwo akumulatora nie tylko musi mieć sporą pojemność, ale na dodatek producent musi zadbać o odpowiednią optymalizację oprogramowania, by telefon nie pobierał zbyt wiele mocy w trybie czuwania.

Tani, a jednocześnie wytrzymały telefon powinien też zapewnić bogate zaplecze komunikacyjne. Nie może zabraknąć łączności LTE, Bluetooth, WiFi, modułu NFC, dzięki któremu bez trudu zapłacimy telefonem za zakupy, oraz nadajnika GPS. Ten ostatni szczególnie docenią turyści i osoby, które często korzystają z nawigacji.

Ważne jest też kryterium cenowe. Wbrew obiegowej opinii, wytrzymały telefon nie musi być drogi. Przykładowo, Maxcoma MS572 można kupić już za około 600 złotych. Gdy porównamy tę kwotę do cen flagowców, to nagle okaże się, że jest to zaledwie 15-20% kwoty, jaką trzeba wydać na urządzenia z najwyższej półki.

Zainteresowani?

Opisane produkty znajdziecie TUTAJ!

Robert Kocjan
Polecamy

Powiązane Artykuły