Wyższe IQ to dłuższe życie?

Osoby o wyższym IQ rzadziej umierają przed 79. rokiem życia – informuje „British Medical Journal”. To wynik bardzo szerokiego badania prowadzonego w Szkocji

Zespół prof. Iana Deary z University of Edinburgh przeanalizował dane dotyczące ponad 65 tys. osób urodzonych w Szkocji w roku 1936. Każda z nich przeszła w wieku 11 lat test na inteligencję, a jej stan zdrowia obserwowano przez 68 lat – do końca roku 2015.

Jak się okazało, wyższy wynik testu na inteligencję uzyskany w dzieciństwie związany był z niższym ryzykiem zgonu – z powodu chorób układu oddechowego o 28 proc., choroby wieńcowej – o 25 proc., zaś udaru – o 24 proc.

Inteligentniejsi rzadziej umierali także z powodu urazu, choroby układu pokarmowego czy demencji – nawet jeśli brane były pod uwagę czynniki takie jak status społeczny i ekonomiczny.

Autorzy badań wskazują na liczne teorie, starające się tłumaczyć to zjawisko. Inteligentne osoby mogą bardziej dbać o swoje zdrowie i rzadziej palą. Ponadto częściej wykonują ćwiczenia fizyczne i szukają pomocy medycznej, gdy czują się chore.

Prof. Deary ma nadzieję, że kopiując zachowania typowe dla osób inteligentnych i długowiecznych można poprawić stan zdrowia całej populacji i przedłużyć średnią długość życia (choć niedawno pojawiły się badania sugerujące, że pewne rzadkie mutacje genetyczne mogą jednocześnie obniżać inteligencję i pogarszać stan zdrowia).

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły