Wypłata nauczyciela

Na wynagrodzenie nauczyciela składa się nie tylko ta część zasadnicza i dodatki, ale również wynagrodzenia za nadgodziny, zastępstwa oraz nagrody. Wydawać się może, że w sumie jest tego dużo. ile jednak tak naprawdę zarabiają nauczyciele?

Najwyżej w rankingu trzeba postawić tych, którzy są dyplomowani, mają tytuł zawodowy magistra i przygotowanie pedagogiczne. W 2015 roku otrzymywali oni brutto 3109 zł. Dobrze jest jednak wziąć pod uwagę, że wynagrodzenie zasadnicze jest stałe natomiast różnią się od siebie części zmienne. Każda z gmin może mieć na to przewidziany inny fundusz.

Dla wielu interesujący jest temat dodatków. Blisko 200 tysięcy nauczycieli otrzymało w ubiegłym roku dodatek za to, że pracują na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców. Kwota tego dodatku uzależniona jest od wysokości płacy zasadniczej, stanowi 10% tego wynagrodzenia. Zazwyczaj są to kwoty rzędu 200-300 zł miesięcznie. Na przykład nauczyciel stażysta z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, pracując na wsi otrzyma miesięcznie 226 zł. Natomiast nauczyciel dyplomowany z tym samym wykształceniem dostanie dodatkowo 311 zł. Dodatek ten wymyślono jeszcze w PRL-u po to, aby zmotywować nauczycieli do pracy na wsiach, a nie w miastach, które były wygodnym rozwiązaniem.

Czy jednak jest im czego zazdrościć? Analizy pokazują, że wynagrodzenie nauczycieli jest zazwyczaj niższe niż osób, które ukończyły edukacje na podobnym poziomie. Wyjątkiem w tej kwestii mogą być tylko nauczyciele z takich państw jak Belgia, Francja czy Dania. Tam przedstawiciele tej profesji zarabiają więcej niż osoby o równoległym wykształceniu.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły