Wszędzie dobrze…

…ale w domu najlepiej. Wiedzą o tym Polacy, którzy mimo otwartych granic i ciągłych podróży najlepiej czują się w swoim kraju. Z czym najczęściej identyfikują się mieszkańcy naszego państwa i gdzie lubią być?

Nie da się nie zauważyć pewnego przywiązania Polaków do tego co rodzime. Potwierdzają to także badania. Nie zawsze identyfikujemy się natomiast z całym krajem. Czasami jest to wybrana społeczność lokalna lub obszar, z którym czujemy się wyjątkowo związani. Z tymi małymi terenami, ze swoimi miejscowościami czuje się związana nieco ponad połowa Polaków. Co czwarty identyfikuje się natomiast z całym krajem. O związkach z regionem wspomina z kolei blisko 15% respondentów. Reszta utożsamia się z całą Europą lub w ogóle z innym obszarem.

Nie będzie zaskoczenia także w kwestii wyboru idealnego miejsca, w którym mogliby zamieszkać respondenci. 82% osób deklarowało, że to właśnie Polska jest tym miejscem, w którym chcieliby zamieszkać. Co więcej, twierdzą oni, ze ta odpowiedź jest niezależna od sytuacji rodzinnej, materialnej czy wieku. Co siódmy Polak przyznaje jednak, że wolałby mieszkać za granicą. Wiele zależy w tym wypadku od wieku respondentów. Im oni młodsi tym częściej mówią, że byliby w stanie mieszkać właśnie za granicą.

Skąd wynikają te odpowiedzi i chęć mieszkania w Polsce? Trzeba zauważyć, że ponad 40% badanych twierdziło, że to kwestia przywiązania do tego co zawiera się w obrębie kraju. Mówili oni zarówno o identyfikacji z krajem w ogóle, jak i ważnej dla nich wspólnocie politycznej, narodowej czy kulturowej. Często uciekali się oni także do lakonicznych stwierdzeń: „to mój kraj”, „to moja ojczyzna”, „jestem patriotą”, „jestem Polką”, „jestem obywatelem tego kraju”, „tu się̨ czuję dobrze kulturowo”. Istotne jest ciągle jednak to, że Polacy przychylnie odnoszą się do swojego kraju. Zauważalne są jednak zmiany w sposobie postrzegania Polski wśród młodych rodaków.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły