W kolejce po pieniądze

Pracownicy Narodowego Centrum Nauki każdego roku muszą rozpatrzyć ponad 10 tysięcy wniosków. Dofinansowanie otrzymuje jednak tylko 2 tysiące z nich

Z roku na rok zainteresowanie grantami z Narodowego Centrum Nauki rośnie. O dofinansowanie ubiegają się kolejne podmioty, gdyż zdają sobie sprawę, że system grantowy jest dużą szansą na rozwój. Wygląda na to, że w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni, gdyż władze deklarują swoją pomoc i środki na kolejne lata.

Każdy system grantowy ma pewne ograniczenia i stopień sukcesu. Oznacza to, że jest tylko pewien odsetek projektów, które faktycznie uzyskają to dofinansowanie. Ten stopień sukcesu powinien wynosić około 25-30%. Chcąc wypełnić te założenia Narodowe Centrum Nauki niejednokrotnie finansuje nie tylko najlepsze wnioski, ale i bardzo dobre czy dobre. Dlatego też co piąty wniosek jest finansowany, a czasami nawet co czwarty.

Narodowe Centrum Nauki oferuje różne rodzaje wsparcia naukowców. Chodzi na przykład o możliwość finansowania etatów badawczych dla naukowców ze stopniem doktora przez 7 lat od uzyskania stopnia naukowego. Narodowe Centrum Nauki w ten sposób może pomóc w przejściu naukowca z jednej jednostki badawczej do drugiej i przełamać pewne ograniczenia w środowisku naukowym w Polsce, czyli brak mobilności badaczy. Inną forma wsparcia dla młodych naukowców jest zwrot uczelni kosztów obniżki pensum w dydaktyce dla młodych naukowców. To daje im możliwość poświecenia się badaniom naukowym w większym stopniu w rodzimej uczelni.

Do działającego od 2010 r. Narodowego Centrum Nauki wpływa rocznie ponad 10 tysięcy wniosków, instytucja przyznaje jednak 2 tysiące grantów. Zazwyczaj maksymalny czas trwania takich grantów wynosi 5 lat. Średnia długość badań to natomiast 2-3 lata. Wartość grantów jest zróżnicowana, od najmniejszych wynoszących kilkadziesiąt tysięcy złotych, do największych o wartości kilku milionów złotych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły