Teleskop większy niż wszystkie inne

Polska stanie się współwłaścicielem Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Podpisany został największy kontrakt dotyczący astronomii naziemnej, jaki do tej pory przyznano

W ubiegłym tygodniu, w Garching koło Monachium podpisano kontrakt na budowę kopuły i głównej struktury teleskopu E-ELT. W rolę zamawiającego wcieliło się tu Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), którego Polska jest członkiem od 2015 r. ESO to organizacja zrzeszająca kilkanaście krajów europejskich, zajmująca się prowadzeniem badań Wszechświata z powierzchni Ziemi. Swoje olbrzymie obserwatoria posiada na pustyni Atakama w Chile.

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski będzie zawierał zwierciadło główne o średnicy 39 metrów. Rozpoczęcie jego prac jest zaplanowane na 2024 r. Warto zauważyć, że będzie to największy teleskop optyczny i podczerwony na świecie. Nawet gdyby zebrać razem wszystkie działające już naukowe teleskopy optyczne to i tak ich powierzchnia zbierająca światło nie jest większa od tej, którą zawierał będzie E-ELT. Co więcej, obraz, który uzyskamy dzięki temu urządzeniu będzie 15 razy ostrzejszy niż ten z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Przy okazji podpisania umowy oraz prezentacji projektu teleskopu, ESO przygotowało także wizualizacje prezentujące wielkość E-ELT w stosunku do słynnych budynków w różnych krajach świata. W przypadku Polski teleskop zestawiono na rysunku z Kościołem Mariackim w Krakowie.

Działania związane z budową już ruszyły. Aktualnie wyrównano wierzchołek góry Cerro Armazones, na której ma stanąć teleskop oraz wykonano drogę dojazdową. Konkretne prace rozpoczną się w 2017 r.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły