Stare problemy młodych przedsiębiorców

Od pomysłu na biznes do pierwszej wystawionej faktury przychodowej wcale nie jest tak daleko. Wiele zależy jednak od drogi, którą wybierzemy i doradzających nam osób. Warto jest mieć ich obok siebie przede wszystkim po to, by ominąć ciągle powtarzane, sztandarowe błędy młodych przedsiębiorców. Czas zatem założyć własną działalność! Od czego zacząć?

W czasie, gdy u jednych pomysł na biznes jest spełnieniem najskrytszych marzeń z czasów szkolnych, inni próbują go znaleźć i określić przez całe miesiące a nawet lata. Niezależnie od tego, w jaki sposób narodzi się pomysł, wprowadzenie go w życie będzie się opierać na podobnych zasadach. Nikogo nie ominie bowiem wybór odpowiedniej formy prawnej, zadbanie o księgowość czy określenie sposobów finansowania firmy.

Logo nie jest najważniejsze

Sam pomysł na biznes to nie wszystko. Zanim zaczniemy prowadzić firmę, warto dowiedzieć się, jak działa konkurencja, a także określić, do kogo będzie skierowany nasz produkt lub usługa. Istotne będzie tu oznaczenie, w jakich obszarach zamierzamy się poruszać. Nie bójmy się też biznesplanów, nawet małe firmy mogą, a nawet powinny, je mieć. Z czasem przedsiębiorstwa się rozrastają, a wtedy taki dokument okazuje się być naprawdę pomocny.

Budowania naszej marki nie powinniśmy zaczynać od tworzenia jej wizerunku czy wybierania kolorów widocznych na naszym logo. Znacznie ważniejsze jest to, kiedy doświadczymy pierwszego spotkania z klientem, a także w jaki sposób stworzymy mocny zespół. – Niektórzy przedsiębiorcy wiele czasu poświęcają na zbudowanie marki i wizerunku zanim jeszcze zaczną sprzedaż czy świadczenie usług. Czas i kapitał, który zostaje pochłonięty na takie działania w rezultacie opóźnia wygenerowanie zysku, a czasem nawet go uniemożliwia – zaznacza Zastępca Dyrektora Sprzedaży Łukasz Lubos z Marshal Lion Consulting.

Spółka czy jednoosobowa działalność?

Łukasz Lubos, Zastępca Dyrektora Sprzedaży w Marshal Lion Consulting

Łukasz Lubos, Zastępca Dyrektora Sprzedaży w Marshal Lion Consulting

Zanim zaczniemy sobie wyobrażać, jak wygodnie będzie nam w fotelu prezesa, musimy określić formę prawną naszej nowej firmy. Możemy ją powołać do życia jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, akcyjną czy też spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Którą najlepiej wybrać? – Kiedy podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej ważne jest, żeby wybrać konkretną formę prawną – potwierdza Łukasz Lubos i dodaje – Należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań, m.in.: z kim zamierzam prowadzić działalność gospodarczą oraz jakie ryzyko wiąże się z jej prowadzeniem. Najprostszą formą prawną zawsze będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest łatwa do założenia i transparentna pod kątem rachunkowości niezależnie od przyjętej formy rozliczania podatku dochodowego z fiskusem.

Kasa potrzebna na już!

Młodzi przedsiębiorcy niejednokrotnie obawiają się kłopotów finansowych. Zdają sobie sprawę z tego, że aby dobrze zarabiać, będą musieli najpierw zainwestować. Po zrobieniu wstępnego kosztorysu często okazuje się, że na wiele potrzebnych rzeczy może im zwyczajnie zabraknąć środków. – Działalność gospodarcza z krótkim stażem może starać się o dotacje unijne o ile spełni szereg wymagań związanych z rodzajem prowadzonej działalności, a także obszaru w którym działalność funkcjonuje. Jeśli chodzi o finansowanie za pomocą kredytów bankowych w tej chwili jedynie dwa Banki posiadają „jakąś” ofertę finansowania dla młodych firm – mówi doradca finansowy z Marshal Lion Consulting.

Choć nie tak łatwo znaleźć środki, to pomóc nam w tym mogą firmy doradztwa finansowego, które specjalizują się w tworzeniu najlepszych rozwiązań dla swoich klientów. Z pewnością łatwiej będzie nam zapytać ich przedstawicieli, o to gdzie należy się zwrócić, niż we własnym zakresie przeszukiwać kolejne fora i strony banków. Wszechstronność organizacji pomagających młodym przedsiębiorcom może również wpłynąć na wiele innych decyzji osób rozpoczynających pracę „na swoim”. Kompetencje przedstawicieli tych organizacji i liczba zrealizowanych przez nich projektów może pozwolić nam na ominięcie wielu błędów oraz barier czyhających na niedoświadczonych ludzi chcących osiągnąć sukces.

Nie jesteś pierwszy

Własną działalność zakładało przed nami wiele milionów ludzi. Znaczna część z nich miała problemy podobne do naszych. Dlaczego mamy się zatem uczyć na swoich błędach skoro możemy na cudzych? O tym, jak wiele pomyłek popełniają inni i na co szczególnie powinniśmy uważać nie zawsze dowiemy się od znajomych przedsiębiorców. Nikt nie chce się przyznawać do swoich błędów i porażek. W takich sytuacjach dobrze jest znaleźć organizację, która chętnie pomaga osobom, pragnącym rozpocząć własną działalność. – Ważne jest więc, aby świeżo upieczeni przedsiębiorcy korzystali z pomocy specjalistów. Trzeba powiedzieć sobie wprost, że nikt nie jest alfą i omegą. Możemy być specjalistami od marketingu, ale to ma się nijak do kwestii rozliczania firmy z fiskusem, czy uzyskania finansowania. Zawsze zapraszam przedsiębiorców do korzystania z usług firm zewnętrznych, które na początku generują przeciętne koszty, by w przyszłości wygenerować ponadprzeciętny zysk – dodaje Łukasz Lubos.

Specjaliści od spełniania marzeń

Choć chcemy stworzyć coś, co będzie wyłącznie naszą inicjatywą i mamy nadzieję spełnić się w każdym jej obszarze, to czasami warto udać się po radę do specjalistów. Nie tylko w kwestii finansowania naszej działalności, ale i w wielu innych aspektach. Zamiast męczyć się z księgowością, marketingiem czy rekrutacją we własnym zakresie, można skorzystać z usług zewnętrznych organizacji, a tym samym zdać się na umiejętności osób wykwalifikowanych w tej dziedzinie i mających za sobą wiele takich działań. Bycie samodzielnym w każdym wymiarze może być oczywiście powodem do dumy, ale nie zawsze zagwarantuje nam oczekiwany przychód. Mimo, że założenie działalności jest naszym marzeniem to w jego realizacji może nam pomóc doświadczenie tych, którzy specjalizują się w spełnianiu cudzych pragnień.

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły