Firma ze strefą relaksu

Biura i firmy to teraz nie tylko strefy, w których należy wykonywać swoje obowiązki, ale i miejsca służące pracownikom do relaksu. W nich natomiast znaleźć można hamaki, piłkarzyki, pufy czy klimatyczne fototapety. W jaki sposób uatrakcyjniane są te strefy?

O ile kiedyś miejsce relaksu było zarezerwowane wyłącznie dla firm branży kreatywnej to teraz pojawiają się one również w innych firmach. Szybko przejęli je m.in. pracownicy sektora IT. Okazuje się również, że sprawdzone wśród kreatywnych rozwiązania, coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach biurowych aranżowanych dla branży usług dla biznesu, farmacji czy ubezpieczeniowej.

Według dr Craiga Knighta z University of Exeter to, w jakim otoczeniu się znajdujemy, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i produktywność. Naukowiec, który przez ponad 12 lat badał różnorodne środowiska pracy, doszedł do wniosku, że ascetyczne, minimalistycznie urządzone wnętrza nie wpływają dodatnio na poziom satysfakcji pracowników.  Pod tym względem dużo lepiej sprawdzają się kreatywne przestrzenie, najlepiej takie, o których wyglądzie mogły zdecydować osoby korzystające z nich. To potwierdza jedynie, że strefy relaksu, wewnętrzne galerie sztuki czy inne atrakcje są wskazane nie tylko dla wybranych sektorów.

Firmy prześcigają się w kwestii ciekawej aranżacji wnętrz swojej firmy. Jedni stawiają na malarstwo i gromadzą najcenniejsze na świecie obrazy, inni natomiast starają się utworzyć strefę dla czworonożnych podopiecznych pracowników. Czy tego typu rozwiązania faktycznie mogą pomóc? Badania sugerują, że obecność zwierząt w miejscu pracy może pozytywnie wpłynąć na morale zespołu.

Tego typu trendy coraz częściej zauważyć można również w polskich biurach. Firmy otwierają się na niestandardowe rozwiązania. Zazwyczaj tym pierwszym krokiem jest odejście od typowych biur do tzw. open space. Do tego pojawiają się ciekawe aranżacje, m.in. w salach konferencyjnych. Niejednokrotnie pracodawcy starają się do nich wprowadzić tzw. element wakacyjny i upodabniają je do plaży czy nawiązują w nich do gór. Wszystko po to, aby pracownicy i klienci czuli się jak najlepiej. Firmy wprowadzają też na meble w żywych kolorach, które kojarzą się z przytulnym salonem. Typowe są też motywy, które odnoszą się do konkretnej gry komputerowej lub motywu z filmu. Zdarza się też, że firmy wprowadzają nie tylko strefy relaksu, ale i pokoje gier. Modne stają się dodatkowo siłownie czy tzw. Beach Bar, a więc duże kuchnia z kawiarnianymi stolikami.

Źródło: Lightscape

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły