Specjaliści od IT to jedni z najbardziej pożądanych pracowników na rynku. Tak naprawdę to właśnie oni dyktują warunki pracodawcom i mogą przebierać w ofertach. Na jakich zasadach warto natomiast zatrudnić specjalistów od IT?
Rynek pracy w branży IT oferuje wiele form współpracy zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Każda z tych grup ma swoje interesy, każda zwraca uwagę na inne aspekty, które narzuca im dana forma współpracy. W przypadku specjalistów od IT bezsprzecznie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a to oznacza, że pracodawca musi być naprawdę elastyczny, aby pozyskać pracownika i zachęcić go do współpracy. Ta elastyczność powinna się natomiast objawiać w kwestii wynagrodzeń, możliwości rozwoju, dodatkowych benefitów oraz możliwości wyboru formy współpracy.
Doświadczeni specjaliści coraz częściej chcieliby natomiast współpracować jako kontraktorzy, którzy są zatrudniani wyłącznie na czas określonego projektu. Chcą mieć możliwość wyboru pracodawcy, a także współpracować z kilkoma firmami jednocześnie.
Umowa o pracę
To najpopularniejsza forma zatrudnienia. Nie sprawdza się jednak w przypadku większości specjalistów IT, zwłaszcza tych z kilkuletnim doświadczeniem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że firmy oferujące kandydatom umowę o pracę, mogą mieć problem z pozyskaniem bardzo doświadczonych specjalistów IT, ponieważ preferują oni samozatrudnienie bądź inne formy współpracy, które zapewniają im niezależność. Poza tym, wynagrodzenia dla specjalistów IT pracujących na umowie o pracę, ze względu na wysokie koszty zatrudnienia po stronie pracodawcy, mogą być niższe nawet o 25-30% niż osób, które mają własną działalność. Taka umowa jest jednak korzystna dla osób młodych, studentów ostatnich lat lub absolwentów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy.
Body leasing
Jedną z najbardziej elastycznych form współpracy ze specjalistami IT jest zatrudnianie kontraktorów na czas trwania określonego projektu w ramach tzw. body leasingu. Największą zaletą body leasingu jest jego elastyczność, która najlepiej sprawdza się w przypadku pracy projektowej, ale jest stosowana także przy stałej współpracy. Czas trwania projektu może wynosić od kilku dni nawet do kilku lat. Dla kandydatów jest to ciekawa forma współpracy, ponieważ nie muszą oni współpracować z pracodawcą na stałe i mogą wybierać zlecenia, w które się angażują. Natomiast firma, znając stawkę kandydata, może zaplanować budżet na cały projekt lub odwrotnie, do budżetu dobrać odpowiedniego specjalistę. Dużym ułatwieniem dla firm korzystających z tej formy zatrudnienia jest wsparcie partnera, wyspecjalizowanego w pozyskiwaniu i oddelegowywaniu pracowników na kontrakty. Warto porozmawiać z przedstawicielami kilku firm by porównać warunki współpracy, sposób rekrutacji a także warunki oferowane pracującym kontraktorom. Do zadań takiej firmy należy m.in. dopasowanie i zrekrutowanie odpowiedniej osoby, załatwienie wszelkich formalności administracyjnych i rozliczeń, a co najważniejsze, zapewnienie natychmiastowego zastępstwa w przypadku choroby lub urlopu kontraktora.
Outsourcing
Kolejną formą współpracy jest outsourcing kompetencji IT do zewnętrznej firmy wyspecjalizowanej w danym obszarze. Ta forma zatrudniania jest stosowana zarówno w małych jak i dużych przedsiębiorstwach. W przypadku mniejszych firm może się to sprowadzać do wynajmowania zewnętrznej firmy oferującej usługi wsparcia IT (helpdesk). W praktyce jest to obsługa IT uzależniona od potrzeb użytkowników, polegająca na kilkudniowej obecności w firmie oddelegowanego specjalisty. W dużych firmach może to być natomiast kilkadziesiąt osób oddelegowanych wyłącznie na potrzeby tej firmy.
Czas na zmiany
Kilka lat temu pracodawcy niemal zawsze wybierali zatrudnianie na etat. Teraz wygląda to nieco inaczej, a etaty daje się zazwyczaj tym, którzy są zatrudnieni na stanowiskach menedżerskich oraz administratorów. Z innych form zatrudnienia natomiast, najczęściej korzystają developerzy i testerzy, ze względu na specyfikę ich pracy. Firmy korzystają z body leasingu i outsourcingu pracowników IT, ponieważ mogą skupić się na swojej podstawowej działalności. Wybór idealnego partnera do współpracy to sprawa kluczowa. To, jak ma jednak wyglądać ta współpraca warto określać w sposób indywidualny.
Specjaliści IT mają duże wymagania wobec swoich przyszłych pracodawców i cenią sobie swobodę. Ważne jest zatem to, aby wysłuchać ich potrzeb i jeżeli firma ma taką możliwość, zaakceptować preferowaną przez informatyków formę zatrudnienia. Pracodawcy, którzy mogą zaoferować elastyczne formy współpracy, są lepiej oceniani przez potencjalnych kandydatów.
Preferowana przez kandydata forma zatrudnienia bardzo często zależy od jego obecnej sytuacji zawodowej bądź prywatnej. Zazwyczaj specjaliści IT mają wybór pomiędzy pracą na stałe, w ramach umowy o pracę, a samozatrudnieniem w przypadku freelancerów. Na stałe zatrudnienie decydują się osoby, którym zależy na długiej i stabilnej współpracy. Nie są one zainteresowane ciągłym poszukiwaniem nowych projektów. Takie osoby zazwyczaj nawiązują współpracę z pracodawcą na minimum 2-3 lata.
Źródło: LeasingTeam