Praca z sieci

Poszukiwania pracy wyglądają teraz inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Minęły już czasy, kiedy z nosem w gazecie przy porannej kawie szukało się pracy. Teraz szuka się jej raczej z nosem w Internecie. Dzięki temu znalezienie jej stało się o wiele prostsze

Internet przeprowadził rewolucję właściwie w każdej sferze naszego życia. Nic zatem dziwnego, że zadomowił się także w procesie rekrutacji. Jego ciągła obecność sprawia, że nie tylko lepiej możemy się ze sobą komunikować, ale i nie podlegamy żadnym ograniczeniom, ani tym geograficznym, ani czasowym. W efekcie tych zmian inaczej dziś pracujemy, pozyskujemy informacje i dzielimy się wiedzą.

Praca z gazety

Powróćmy na moment do czasów, w których trzeba było czekać na kolejne wydanie gazety, aby zapoznać się z nowymi ofertami pracy. Bardzo często, po otrzymaniu wspomnianej gazety okazywało się, że w tym wydaniu i tak nie ma żadnej oferty odpowiedniej dla nas. W tym momencie nie mamy takich problemów, gdyż Internet z każdą kolejną minutą jest bogatszy o nowe ogłoszenia w kwestii pracy. Wystarczy tylko połączyć się z siecią i gotowe. Mamy dostęp do wielu portali ogłoszeniowych, także lokalnych i krajowych serwisów. Internet oferuje dostęp do ogłoszeń z różnych sektorów, na wszystkich szczeblach stanowisk o różnych poziomach wynagrodzeń. Większość portali umożliwia zapisanie interesujących nas parametrów wyszukiwania oraz zamówienie powiadomień o ofertach pracy zgodnych z określonym przez nas profilem. Warto pamiętać także o serwisach i forach tematycznych przeznaczonych dla poszczególnych grup zawodowych, np. dla pracowników IT, czy przedstawicieli handlowych. Możemy także przeglądać strony konkretnych pracodawców. Zazwyczaj zawierają one również zakładkę „Kariera”, gdzie możemy się zapoznać z ich ofertą i ogłoszeniami. Jeżeli nie poszukują oni akurat nikogo z naszymi kwalifikacjami to istnieje również możliwość wysłania swojego CV lub zarejestrowania się w bazie kandydatów.

Zainteresowałeś się jakąś ofertą. Przejdź do poczty

Oczywiście tej elektronicznej, gdyż nowe technologie nie zmuszają nas już do aplikowania za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Możemy aplikować bez wychodzenia z domu. Dzisiaj to tylko kilka minut. Wystarczy wejść na internetowy portal ogłoszeniowy, wybrać interesujące oferty pracy, a następnie e-mailem wysłać swoją aplikację. Jeżeli ktoś się zainteresuje naszym zgłoszeniem to czeka nas rozmowa rekrutacyjna. Jednak nawet ona nie wygląda już tak jak kiedyś. Można ją przeprowadzić będąc w zaciszu własnego domu. Wystarczy Skype lub telefon. To przede wszystkim pozwala zaoszczędzić nasz czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Nie da się ukryć, że spojrzenie na cały proces rekrutacji zmieniły same media społecznościowe. W dzisiejszych czasach firmy wykorzystują je do identyfikowania nowych możliwości rynkowych, stymulowania innowacji, tworzenia środowiska pracy sprzyjającego większej efektywności oraz usprawniania procesów HR. Większość znaczących organizacji posiada swoje profile firmowe w biznesowych mediach społecznościowych i wykorzystuje je do komunikacji m.in. dotyczącej procesów rekrutacyjnych. Dobrze zatem zaznaczać tam swoją obecność i kreować swój wizerunek w odpowiedni sposób.

Siła jest w urządzeniach mobilnych

Nowe pokolenia na rynku pracy, wychowane w czasach intensywnego rozwoju technologii informatycznych i przyzwyczajone do  korzystania z urządzeń mobilnych, wymuszają na pracodawcach i rekruterach zmianę sposobu realizacji procesu rekrutacji oraz komunikacji. Ludzie coraz częściej przeglądają oferty pracy w wolnych chwilach, stojąc w korku, jadąc w autobusie, czy podczas przerwy kawowej w pracy. Dlatego coraz powszechniejsze stają się aplikacje mobilne, szczególnie wśród portali ogłoszeniowych. Korzystanie z nich jest nie tylko wygodne, ale też dyskretne. Dodatkowo, dzięki możliwości ustawienia powiadomień informujących o sprofilowanych ofertach oraz możliwości aplikowania poprzez urządzenia mobilne, kandydaci mogą naprawdę szybko reagować na pojawiające się szanse na rynku pracy. Szukanie pracy jeszcze nigdy nie było tak szybkie i przyjazne.

Tak oto procesem rekrutacji zawładnął świat wirtualny. W ten sposób pozbyliśmy się jakichkolwiek ograniczeń czasowych czy geograficznych i mamy nieograniczony dostęp do ofert pracy z całego świata. Dla młodszych pokoleń, przyzwyczajonych do nowych technologii, to naturalny element rzeczywistości, ale dla tych, którzy przywykli do tradycyjnych metod poszukiwania pracy – duże wyzwanie. Warto jednak je podjąć, by w pełni wykorzystać potencjał rynku pracy i zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonego zatrudnienia.

Źródło: LeasingTeam

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły